رسانه خبری پیامِ ایرانی

نتایج انتخابات ۱۴۰۰ – ابراهیم رئیسی پیروز انتخابات معرفی شد؛ آرای باطله دوم شدوزارت کشور جمهوری اسلامی ایران نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری جمعه ۲۸ خرداد را با ۸ ساعت  ساعت تاخیر اعلام کرد. براساس این نتایج که وزارت کشور دولت حسن روحانی ظهر شنبه ۲۹ خرداد اعلام کرد، از مجموع ۲۸.۶ میلیون رای، ابراهیم رئيسی ۱۷ میلیون، محسن رضایی ۳ میلیون، عبدالناصر همتی ۲.۴ میلیون و امیرحسین قاضی زاده هاشمی حدود یک میلیون رای کسب کردند.

نکته قابل توجه این است که حدود ۱۵ درصد آرای باطله هستند که بعد از رئیسی بیشترین آرا هستند.

پیروزی ابراهیم رئیسی در حالی ظهر روز شنبه ۲۹ خرداد اعلام شد که از چند ساعت قبل از اعلام این نتایج، نامزدهای این انتخابات در پیام‌های جداگانه‌ای به او تبریک گفته بودند.

حدود ۵۹ میلیون نفر در ایران واجد شرایط رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری هستند. به نظر می‌رسد دولت ایران میزان مشارکت را ۵۳ درصد اعلام کرده است.

روز جمعه همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات ششمین دوره شوراهای شهر و روستا و دومین میاندوره پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار شد.

انتخابات این دوره در حالی برگزار شد که فعلان مدنی و سیاسی در ایران و خارج از کشور بار دیگر از تحریم انتخابات دفاع کردند. به عنوان نمونه، گوهر عشقی که فرزندش ستار بهشتی در سال ۹۱ در بازداشتگاه پلیس کشته شد خطاب به کسانی که در پی رای دادن بودند گفت رای شما رای «به ویرانی بیشتر ایران» و «کشتار مردم بی دفاع» است.» در ماه ها و هفته های گذشته شمار زیادی از فعالان مدنی و سیاسی، و نیز شهروندان ایرانی داخل و خارج از کشور اعلام کرده اند که انتخابات را در اعتراض به «نمایشی» بودن آن تحریم می کنند؛ رویکردی کم سابقه که باعث شده است فضای انتخاباتی نسبت به دوره های قبل سردتر و کم رونق تر باشد. ایرانیان خارج از کشور در همین روز نیز تجمعات اعتراضاتی را علیه روند انتخابات در ایران برگزار کردند.

به رغم تلاش‌های تلویزیون دولتی ایران برای نشان دادن فضای «پر شور» در انتخابات، خبرگزاری‌های خارجی از جمله آسوشیتدپرس نیز کم رونق بودن انتخابات در ایران را تایید کردند و اشاره داشتند که تلویزیون دولتی در بسیاری از گزارش‌های تصویری خود سعی کرده است که فضای مراکز اخذ رای را به طور کامل به تصویر نکشد و با اشاره به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، سعی داشت مشارکت پایین را کم اهمیت جلوه دهد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.