رسانه خبری پیامِ ایرانی

نخستین حمله هوایی آمریکا به طالبان پس از توافق دوحه


Share

ایالات متحده امریکا چهارشنبه ۴ مارس/ ۱۴ اسفند برای اولین بار بعد از حصول توافق صلح با طالبان در دوحه قطر، مواضع ستیزه‌جویان طالبان در ولایت هلمند در جنوب افغانستان را بمباران کردند. سخنگوی نیروهای آمریکا در افغانستان اعلام کرد این حمله، نخستین «حمله دفاعی» نیروهای ایالات متحده به طالبان در ۱۱ روز گذشته است.

قرارگاه نیروهای امنیتی افغانستان در قندوز (عکس: توییتر)

به گزارش خبرگزاری رویترز سرهنگ سانی لگت، سخنگوی نیروهای آمریکا در افغانستان، در توییتر نوشت ستیزه‌جویانی که در این حمله هوایی هدف قرار گرفتند، حملات شدیدی به یک قرارگاه نیروهای امنیتی افغانستان انجام می‌دادند. به گفته سخنگوی نیروهای آمریکا در افغانستان طالبان تنها در روز سه‌شنبه ۴۳ بار به قرارگاه نیروهای امنیتی افغانستان حمله کرده بودند.

به گفته سانی لگت این نخستین «حمله دفاعی» نیروهای ایالات متحده به طالبان در ۱۱ روز گذشته است. سخنگوی نیروهای آمریکا در افغانستان در ادامه این نوشته از گروه طالبان خواست دست از حملات بی‌جا به نیروهای امنیتی افغانستان بردارد و به تعهدات خود در توافق‌نامه صلح با آمریکا در دوحه پایبند بماند. سانی تگ نوشت:

«ما به صلح متعهد هستیم. در عین ‌حال ما مسئولیت داریم از همکاران خود، نیروهای افغان، دفاع کنیم. افغان‌ها و امریکا توافق را رعایت کرده‌اند، به نظر می‌رسد طالبان قصد مخالفت دارند و خواست مردم را برای صلح ندیده می‌گیرند.»

طالبان تاکنون درباره حملات مکرر به نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت هلمند سکوت کرده‌اند. روز گذشته در پی حملات طالبان پنج پلیس افغان جان خود را از دست دادند.    وزارت دفاع افغانستان همچنین حمله به یک پایگاه ارتش آن کشور در شهر قندوز را تأیید کرد و گفت که در آن حمله هفت نفر از نظامیان افغان کشته شدند.

 غنی: خط قرمز ما در مذاکرات صلح قانون اساسی است

شامگاه گذشته دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان، تلفنی گفت‌وگو کرد. این نخستین بار در تاریخ آمریکاست که رئیس جمهوری آن کشور با یکی از رهبران طالبان گفت‌وگو می‌کند. پرزیدنت ترامپ در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت:

«رابطه بسیار خوبی با ملا دارم. ما امروز یک گفت‌وگوی طولانی خوب داشتیم. آنها می‌خواهند خشونت‌ها را متوقف کنند. آنها علاقمند هستند خشونت پایان یابد. من فکر می‌کنم همه ما یک علاقه بسیار مشترک داریم.»

وزارت امور داخله افغانستان روز گذشته اعلام کرد که گروه طالبان در یک شبانه‌روز ۳۳ حمله را علیه نیروهای امنیتی در ۱۶ ولایت اجرا کرده است که در نتیجه آن شش غیرنظامی کشته شده و ۱۴ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. در حمله متقابل نیروهای دولتی هشت عضو گروه طالبان کشته شده‌اند. توافق طالبان با آمریکا بر اساس کاهش خشونت‌ها شکل گرفته. توقف کامل خشونت‌ها به گفت‌وگوهای بین‌افغان موکول شده است.

محمداشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان صبح چهارشنبه در چارچوب دیدارهایی که با اقشار مختلف مردم برای درک خواسته‌های آنان از مذاکرات بین‌افغان انجام می‌دهد پس از دیدار با گروهی از جوانان در تازه‌ترین اظهاراتش در مورد روند صلح گفت قانون اساسی خط قرمز جمهوری اسلامی افغانستان در مذاکره با گروه طالبان است.

غنی تأکید کرد که به عنوان رییس جمهوری افغانستان صلاحیت و حق ندارد که حتی یک وجب از منافع ملی کشور بگذرد.

تنها شش روز به مذاکرات بین‌افغان باقی مانده. گروه طالبان و رییس جمهوری غنی اما برای آغاز مذاکرات پیش‌شرط‌های جداگانه‌ای دارند. طالبان خواهان آزادی پنج هزار زندانی این گروه از زندان‌های دولت افغانستان است. اشرف غنی اما می‌گوید آزادی زندانیان باید سر میز مذاکره به بحث گذاشته شود.

بیشتر بخوانید:

ترامپ با معاون سیاسی طالبان گفت‌وگو کرد

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.