خبرگزاری هرانا | یک زندانی در زندان شیراز اعدام شد

به اشتراک گذاشتن


خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود در زندان شیراز اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه امروز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی شیراز به اجرا درآمد.

هویت این زندانی محمد حقیقت‌نژاد، ۳۹ ساله و از اهالی شهر شیراز احراز شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “محمد جوشکار بود و از حدود ۵ سال پیش در زندان بسر میبرد و برسر اختلاف مالی و طلبی که داشت، فردی را هل داد که سر مقتول به تیرآهنی که آنجا بود برخورد کرده و جان خود را از دست داده بود”.

اعدام این شهروند تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *