رسانه خبری پیامِ ایرانی

آزادی ۵۸ طالب دیگر از ۹ زندان در افغانستان


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان جمعه ۲۴ آوریل اعلام کرد که حکومت این کشور به هدف پیش‌رفت در روند صلح و مبارزه با بیماری «کووید۱۹» ۵۸ زندانی طالبان را آزاد کرد.

براساس گزارش منابع خبری، به نقل از فیصل، دولت افغانستان تاکنون ۵۵۰ زندانی گروه طالبان را آزاد کرده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در توییتی تأکید کرد که روند آزادی متباقی ۹۵۰ زندانی دیگر از مجموع یک هزار و ۵۰۰ زندانی‌ طالبان نیز ادامه دارد.

رهایی زندانیان طالبان در حالی صورت می‌گیرد که این گروه خواست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان برای آتش‌بس در ماه رمضان را رد کردند. محمد اشرف‌غنی بعدازظهر پنج‌شنبه ۲۳ آوریل در پیامی به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان از گروه طالبان خواست، به حرمت این ماه آتش‌بس کنند اما طالبان آن را رد کردند.

سهیل شاهین سخنگوی گروه طالبان در قطر، در توییتی نوشت: «امارت اسلامی به امضای توافقنامه با امریکا میکانیزم جامعی را پذیرفت، شورای امنیت وجامعه بین المللی آنرا تایید نمود که اگر عملی شود مارا به صلح وآتش بس می رساند. با وجود درخطر انداختن هزاران زندانی از اثرکرونا، جلوگیری از پروسه صلح و از تطبیق کامل توافقنامه، طلب آتش بس معقول نیست.»

از سوی دیگر، مقام‌های افغان تایید کردند، در هفته جاری در نتیجه حملات طالبان بیش از ۵۰ نیروی امنیتی این کشور کشته شدند. براساس گزارشات، در یک هفته گذشته، ده‌ها تن از سربازان افغان در حمله‌های جنگجویان طالبان جان باختند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.