انتخابات پارلمانی ارمنستان یکشنبه ۲۰ ژوئن/۳۰ خرداد آغاز شد. این انتخابات زودهنگام به‌دنبال فشارهای ناشی از شکست ارمنستان در مناقشه قره‌باغ بر دولت و با درخواست نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان برگزار شد.
نزدیک به ۲,۵ میلیون نفر در ارمنستان واجد شرایط رأی دادن‌اند و دست کم ۱۰۱ نماینده پارلمان را برای یک دوره ۵ ساله انتخاب خواهند کرد. حزب برنده باید حداقل ۵۰ درصد از کرسی‌های پارلمان را به اضافه یک کرسی به‌دست بیاورد اما برای تشکیل دولت به کرسی‌های بیشتری نیاز است.
سازمان همکاری و امنیت اروپا بر این انتخابات نظارت می‌کنند.
پاشینیان پس از شکست نظامی سال گذشته میلادی در غزه‌باغ اعلام کرده بود که در پاسخ به خشم مردم کناره‌گیری کرده و انتخابات پیش از موعد برگزار خواهد کرد. او در رای‌گیری‌های روز یکشنبه رقابت سختی با رابرت کوچاریان، رئیس جمهوری سابق ارمنستان دارد. علاوه بر حزب حاکم «قرارداد مدنی»، به رهبری پاشینیان و «ائتلاف ارمنستان» به رهبری کوچاریان، نزدیک به ۲۰ حزب و ائتلاف سیاسی دیگر نیز در این انتخابات رقابت می‌کنند. تحلیل‌گران می‌گویند پیش‌بینی برنده انتخابات بسیار مشکل است.
جنگ قره‌باغ میان آذربایجان و ارمنستان سال گذشته از ۲۷ سپتامبر / ۶ مهر تا ۱۰ نوامبر / ۲۰ آبان به‌درازا کشید و آذربایجان هفت «منطقه اشغالی» را از ارامنه بازپس گرفت. با توافق سه‌جانبه آذربایجان، ارمنستان و روسیه قرار شد منطقه قره‌باغ به‌مدت پنج سال زیر نظارت نیروهای حافظ صلح روسیه قرار بگیرد. تنش میان آذربایجان و ارمنستان اما متوقف نشده است. وزارت دفاع آذربایجان پنجشنبه ۲۷ مه/ ۶ خرداد اعلام کرد شش سرباز ارتش ارمنستان را در حالی که آن‌ها قصد داشتند وارد شهرستان کلبجر شوند بازداشت کرده و به اسارت گرفته است.