رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | زندان سنندج؛ اجرای حکم اعدام یک زندانی همزمان با بخشش یک محکوم به اعدام


خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز پنجشنبه ۴ اردیبهشت، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود در زندان سنندج اعدام شد. این زندانی در تاریخ ۳۱ فروردین، به همراه دستکم شش تن دیگر جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود. از این میان یک زندانی با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافت. وضعیت دیگر زندانیان منتقل شده توسط هرانا در دست بررسی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز پنجشنبه ۴ اردیبهشت‌ماه ۹۹، حکم اعدام یک زندانی در زندان سنندج به اجرا درآمد.

هویت این زندانی “سینا محمدی، اهل دهگلان، ۲۶ ساله و با اتهام قتل” توسط هرانا احراز شده است.

وی در ۱۹ سالگی از بابت اتهام قتل بازداشت و ۷ سال گذشته را در زندان به سر برده است.

این زندانی در تاریخ ۳۱ فروردین‌ماه به همراه تعداد دیگری از زندانیان محکوم به اعدام جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان سنندج منتقل شده بود.

یکی از این زندانیان به نام عدنان میرکی با کسب رضایت از اولیای دم از مرگ رهایی یافت و وضعیت دیگر زندانیان منتقل شده توسط هرانا در دست بررسی است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.