رسانه خبری پیامِ ایرانی

بهای نفت در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا بازهم بالا رفت | اقتصاد | DWقیمت نفت خام روز جمعه پنجم اردیبهشت (۲۴ آوریل) برای سومین روز متوالی افزایش یافت. نگرانی‌ها در رابطه با شدت گرفتن تنش میان ایران و آمریکا علت اصلی این افزایش است. 

مجموعه فعل و انفعالات خصمانه میان دو کشور بازار نفت جهانی را تحت تاثیر قرار داد. در آخرین معاملات در بازارهای آسیا هر بشکه نفت برنت دریای شمال  ۲۲/۴۸ دلار مبادله شد که ۱/۲۰ دلار بیش از روز قبل است. بهای نفت آمریکا نیز با افزایشی معادل ۱/۲۰ دلار به ۱۷/۷۰ دلار رسید.

این درحالی است که بهای نفت در روزهای دوشنبه و سه شنبه سقوط آزاد کرد و در آمریکا به زیر صفر رسید و بازار سهام را نیز با خود پایین کشید. 

روز چهارشنبه ۲۷ فروردین ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که قایق‌های سپاه پاسداران مانورهای “خطرناک و تحریک‌کننده‌ای” را در نزدیکی کشتی‌های آمریکایی و کشتی‌های گارد ساحلی در خلیج فارس انجام داده‌اند. به دنبال این بیانیه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توییتی نوشت که به ارتش آمریکا دستور داده است تا به هر قایق ایرانی که مزاحم کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا شود حمله کرده و آن را منهدم کنند. و بالاخره روز پنجشنبه چهارم اردیبهشت حسین سلامی خبر داد که به واحدهای نظامی سپاه دستور داده شده در صورت «به مخاطره» افتادن امنیت کشتی‌های ایران توسط نیروی دریایی آمریکا آنها را هدف حمله قرار دهند. 

اعطای وام برای نجات صنایع نفت آمریکا

با افزایش بهای نفت بازار سهام نیز نفسی کشید و استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد که برنامه‌ای برای اعطای وام به صنایع نفت آمریکا اختصاص در دست دارد. بنابر آنچه منابع مطلع گفته‌اند این وام که برای تامین منابع مالی لازم شرکت‌های حفاری و تزریق نقدینگی به صنعت نفت آمریکاست، از سوی بانک مرکزی ایالات متحده (فدرال رزرو) داده خواهد شد. منوچین گفته است که این تنها یکی از گزینه‌هاست و هنوز درباره آن تصمیم‌گیری نشده است. 

علیرغم بالا رفتن بهای نفت ناظران به اوضاع خوشبین نیستند. آنها به تلاش هایی اشاره می‌کنند که در روزها‌ی ابتدای هفته جاری انجام شد تا نفت تولید شده در کشتی‌هایی ذخیره شوند که ظرفیت آنها نیز رو به پایان بود. آنها می‌گویند از آنجا که هنوز هیچ نشانه‌ای دال بر تغییر وضع اقتصادی جهان دیده نمی‌شود، بازار خود را برای پایین‌ماندن میزان تقاضا برای مدتی طولانی آماده کرده است. امری که وضع صنایع نفتی را تغییر خواهد داد. 

بانک جهانی اعلام کرده است بهای نفت پس از سقوطی که داشت با کم ترین سطح افزایش در تاریخ روبروست. از اول ماه مه تولید نفت از سوی کشورهای صادرکننده نفت همان طور که وعده داده اند کاهش می یابد و این می تواند به یک دوره ثبات نسبی کمک کند. چیزی که به گفته کارشناسان به نفت آمریکا WTI کمک می‌کند در آینده به سمت بهایی میان ۱۵ تا ۲۰ دلار برای هر بشکه حرکت کند. 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.