رسانه خبری پیامِ ایرانی

انتقادهای گسترده از ترامپ به خاطر دخالت در امور تخصصی درمان کرونا


Share

پزشکان و همینطور کارخانه‌های تولیدکننده مواد ضد عفونی‌کننده هشدار دادند که پیشنهادهای تازه پرزیدنت ترامپ برای درمان بیماری کووید ۱۹ بسیار خطرناک است.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در جمع خبرنگاران در کاخ سفید از پژوهشگران خواست مقابله با ویروس کرونا از طریق تزریق مواد ضد عفونی‌کننده به بدن بیمار را بررسی کنند:

«مواد ضدعفونی‌کننده ظرف یک دقیقه ویروس کرونا را ناکار می‌کند. ظرف یک دقیقه! راهی هست که بتوانیم آن را به داخل بدن تزریق کنیم یا با آن [ریه‌ها] را شست‌وشو دهیم؟ چک کردن آن جالب خواهد بود.»

ترامپ همچنین احتمال داد که قرار دادن بدن بیماران در معرض اشعه ماوراء بنفش ممکن است درمان موثری برای بیماری کووید ۱۹ باشد.

دبورا بریکس، مسئول هماهنگی پاسخ دولت به شیوع ویروس کرونا درباره پیشنهادهای رئیس جمهوری آمریکا سکوت کرد. اما شماری از پزشکان آمریکایی هشدار دادند که تزریق مواد ضدعفونی کننده یا استفاده از اشعه ماوراء بنفش خطرناک است.

رابرت ریچ، استاد دانشگاه برکلی کالیفرنیا در پیام توئیتری نوشت:

«نشست‌های خبری ترامپ سلامت مردم را به خطر انداخته است. این تبلیغات را بایکوت کنید. از توصیه‌های متخصصان پیروی کنید و خواهش می‌کنم مواد ضدعفونی کننده نخورید.»

اوژن گو مسئول آزمایشگاه تشخیص کرونا در توییتر نوشت:

«مواد ضد عفونی‌کننده قطعا ویروس کرونا را از بین می‌برند. اگر مبتلا هستید این ویروس در سلول‌های بدن شماست. اگر مواد ضد عفونی‌کننده مصرف کنید، هم ویروس را کشته‌اید و هم خودتان را.»

چند ساعت بعد از نشست خبری رئیس جمهوری آمریکا شرکت‌های تولیدکننده «لیزول» و «دتول» با توجه به تبلیغاتی که در شبکه‌های اجتماعی انجام شد مبنی بر آنکه مواد ضدعفونی‌کننده ویروس کرونا را از بین می‌برد، هشدار دادند که این مواد خطرناک هستند.

به ویژه در بریتانیا پیشنهاد ترامپ سر و صدای زیادی به پا کرد. در برنامه «صبح بخیر بریتانیا»، مجری برنامه که پزشک هم هست در مدخل این برنامه گفت:

«من در زندگی‌ام چیزهای دیوانه‌کننده زیادی شنیده‌ام. اما این [پیشنهاد ترامپ] دیوانه‌کننده‌ترین‌شان بود.»

در این برنامه پیشنهادهای ترامپ در جمع گروهی لز کارشناسان و متخصصان به بحث گذاشته شد. برخی شهروندان در شبکه‌های اجتماعی با انتشار پیام‌هایی تحت عنوان «آمریکای عزیز» از آمریکایی‌‌ها خواستند به پیشنهادهای درمانی رئیس جمهوری توجه نکنند.

پیش از این، در آغاز همه‌گیری کووید ۱۹ در آمریکا دونالد ترامپ گفته بود داروی کلوروکین که برای درمان مالاریا به کار می‌رود می‌تواند کووید ۱۹ را درمان کند. شبکه الجزیره می‌نویسد: اواخر مارس سال جاری مردی در آریزونا به طور خودسرانه و به قصد پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، ماده شیمیایی کلروکین فسفات را که در تمیز کردن آکواریوم کاربرد دارد مصرف کرد و جان خود را از دست داد. همسرش به ان بی سی نیوز گفته بود آن مرحوم هر روز صبح بیننده نشست‌های خبری کاخ سفید بود.

بیشتر بخوانید:

آلمان مجوز آزمایش بالینی واکسن ضد کرونا را صادر کرد

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.