رسانه خبری پیامِ ایرانی

اتحادیه اروپا: الحاق کرانه باختری به اسرائیل قابل پذیرش نیست | جهان | DW دولت اسرائیل قصد دارد از ماه ژوئیه سال جاری میلادی بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن را که در جنگ ۱۹۶۷ به اشغال خود درآورده به انضمام خاک خود درآورد. اتحادیه اروپا این اقدام را نقض جدی حقوق بین‌الملل دانسته و نسبت به پیامدهای آن هشدار داده‌اند.

سازمان ملل متحد نیز می‌گوید این خطر وجود دارد که با این اقدام هر امیدی به رسیدن به صلحی میان فلسطینی‌ها و اسرائیل از بین برود. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه پنجشنبه ۲۳ آوریل به طور مجزا از کنفرانس ویدیویی شورای امنیت اعلام کرد که ۲۷ کشور عضو این اتحادیه حاکمیت اسرائیل بر این اراضی را به رسمیت نخواهند شناخت.            

نیکلای ملادنوف، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور خاورمیانه نیز عملی‌شدن این اقدام از سوی اسرائیل را “ضربه‌ای سنگین” بر راه حل دو دولت و “تهدیدی فزاینده” برای صلح در منطقه دانست. او از اسرائیل و فلسطینی‌ها خواست به فراخوان آتش‌بسی که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به خاطر شیوع کرونا در جهان داده عمل کنند. 

روزنامه هاآرتص چاپ تل‌آویو از موضعگیری نیکولاس دو ریوایر سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد خبر داده که گفته است: «این اقدام اسرائیل بدون چالش عملی نخواهد شد و نباید در مناسبات با این کشور بر آن چشم پوشید». هاآرتص نوشته است اتحادیه اروپا و کشورهای مختلف اروپایی از جمله  فرانسه، بریتانیا و آلمان مجدانه بر مخالفت خود در برابر طرح دولت وحدت ملی اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس تاکید کردهاند. 

نتانیاهو و رقیب او بنی گانتس پس از سه دوره انتخابات پارلمانی بالاخره دوشنبه (۲۰ آوریل) برای تشکیل یک “دولت وحدت ملی” با یکدیگر به توافق رسیدند. از جمله مفاد موافقتنامه این دو الحاق بخش‌هایی از سرزمین‌های اشغالی فلسطین در کرانه باختری رود اردن از روز اول ماه ژوئیه امسال (۱۱ تیر) است. هدف آنها این است که تا دولت دونالد ترامپ در آمریکا رئیس جمهور آمریکاست این طرح را عملی کنند. دولت ترامپ از حامیان جدی دولت اسرائیل و شخص بنیامین نتانیاهو است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در این باره گفته است که «تصمیم‌گیری در مورد الحاق سرزمین‌های کرانه باختری به عهده اسرائیل است و این یک تصمیم اسرائیلی است.» وزیر خارجه آمریکا همچنین گفته است، این کشور “همکاری تنگاتنگی با اسرائیل خواهد داشت و دیدگاه‌های خود را به صورت خصوصی به آنها منتقل خواهد کرد”.

هاآرتص به نقل از جوزپ بورل نوشته است: «اتحادیه اروپا بر موضع خود باقی است که این اراضی در سال ۱۹۶۷ توسط اسرائیل اشغال شده‌اند و ما روی این موضع می‌مانیم». اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل از اظهارات جوزپ بورل ابراز تاسف کرده و گفته است که این موضع همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیست.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.