رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنش‌های انتقادی به ایده ترامپ در مورد تزریق مواد ضدعفونی | جهان | DWطرح این ایده از سوی دونالد ترامپ که تزریق مواد ضدعفونی به بدن شاید همان اثر آنها در از بین بردن ویروس‌ها و آلودگی‌ها بر سطوح و دست‌ها را داشته باشد با واکنش‌های توام با حیرت و انتقاد روبرو شده است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین و نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ در واکنش به این اظهارات ترامپ  پیامی در توئیت منتشر کرد و در آن نوشت: «خواهش می‌کنم به خاطر این‌ که دونالد ترامپ گمان می‌کند مسموم کردن مردم ایده خوبی است دست به چنین کاری نزنید.»

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا نیز در واکنش به این اظهارات ترامپ، او را “فروشنده داروی قلابی” توصیف کرد.

شومر در مصاحبه با شبکه رادیویی ان‌پی‌آر، با اشاره به اظهارات ترامپ نشست‌های روزانه ترامپ گفت: «به نظر می‌رسد که ما یک فروشنده داروی قلابی در تلویزیون طرفیم که از چیز‌هایی همچو تزریق ماده ضدعفونی‌کننده به ریه سخن به میان می‌آورد. آنچه کاخ سفید باید بر آن متمرکز شود، اقدام‌های واقعی است. به جای حرف زدن از ماده ضدعفونی‌کننده، رئیس‌جمهور باید به دنبال افزایش تست کرونا باشد.»

“اکیدا اجتناب کنید”

در همین حال، شرکت رکیت بنکیسر که سازنده برخی از برندهای معروف مواد ضدعفونی‌کننده است روز جمعه‌، ۵ اردیبهشت (۲۴ آوریل) هشدار داد که مواد ضدعفونی‌کننده سمی هستند و نباید افراد آن را به داخل بدنشان تزریق کنند.

در بیانیه این شرکت آمده است: «باید با صراحت اعلام کنیم که تحت هیچ شرایط نباید مواد ضدعفونی‌ساخت شرکت ما به داخل بدن وارد شوند ، نه از طریق تزریق یا خوردن و نه از هر راه دیگر.»

این بیانیه ساعاتی پس از کنفرانس مطبوعاتی دونالد ترامپ که برای گزارش‌دهی در مورد وضعیت مقابله با شیوع کرونا برگزار شده بود، انتشار یافت. ترامپ در آن کنفرانس از جمله گفت: «همانطوری مواد ضدعفونی این ویروس را بر روی سطوح از بین می‌برند، شاید اگر افراد آن را به داخل بدنشان بفرستند هم همین تاثیر را در از بین بردن ویروس کرونا داشته باشد. البته پزشکان باید این کار امتحان کنند، ولی برای من چنین تاثیری جالب است.»

ترامپ در این جلسه همچنین با اشاره به نتایج آزمایش‌های اولیه پژوهشگران دولت فدرال آمریکا در تاثیربخش بودن نور ماورای بنفش در نابود کردن ویروس‌های کرونا روی سطوح، این ایده را مطرح کرد که شاید با فرستادن نور ماورای بنفش به داخل بدن بتوان ویروس را از بین برد. او از متخصصان خواست که در باره این “ایده اساسی” هم کار کنند.

اظهارات ترامپ با حیرت صاحب‌نظران علمی و سیاسی مواجه شد. جو بایدن که شانس بالایی در احراز نامزدی دموکرات‌ها جهت رقابت با دونالد ترامپ در اتنخابات ریاست جمهوری سال جاری آمریکا را دارد در توئیتری ضمن تعجب از این اظهارات، از ترامپ خواست که به جای این حرف‌ها به فکر فراهم آوردن امکان تست بیشتر شهروندان در تشخیص ابتلا یا عدم ابتلای شهروندان و نیز تهیه وسایل حفاظتی بیشتر برای کادر پزشکی باشد.

کایلی مک‌انانی، سخنگوی کاخ سفید، رسانه‌ها را متهم کرد که “غیرمسئولانه”حرف‌های ترامپ را از متن آن بریده و تحریف کرده‌اند. او گفت که ترامپ همیشه مردم را دعوت کرده که با توجه به توصیه‌های پزشکان اقدام کنند و سخنان پنجشنبه او هم تاکید بر همین امر بود.

آسیب کرونا به آمریکا

این در حالی است که ویدئویی از سالن کنفرانس مطبوعاتی ترامپ در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخد که خانم دبورا بریکس، رئیس ستاد مقابله با کرونا در آمریکا را نشان می‌دهد که در گوشه‌ای از سالن نشسته و از اظهارات ترامپ تا حدودی تعجب کرده است.

آمریکا بیشترین تعداد مبتلایان به ویروس در جهان را دارد. نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر از اهالی این کشور به این ویروس آلوده شده‌اند که ۵۰ هزار نفر از آنها جان سالم به در نبرده‌اند. مقام‌های آمریکا  به ضعف مدیریت و سهل‌انگاری اولیه در مقابله با کرونا متهم شده‌اند و حالا به سبب تاکید بر گشایش‌های هر چه سریعتر در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.آنها حالا می‌گویند که شیوع کرونا در بسیاری ازنقاط کشور کاهش پیدا کرده و شمار کمتری از مبتلایان هم سروکارشان به بیمارستان می‌افتد.

اقتصاد آمریکا از کرونا تا کنون آسیب فاحشی خورده است. در ۵ هفته‌ای که بخش بزرگی از فعالیت‌های اقتصادی تعطیل شده، بیش از ۲۲ میلیون نفر، یعنی یک پنجم نیروی کار شغل خود را از دست داده‌اند.

روزپنجشنبه مجلس نمایندگان در پی سنا یک بسته حمایتی دیگر به ارزش ۴۸۴ میلیارد دلار برای کمک به احیای دوباره وضعیت اقتصادی تصویب کرد. پیش‌تر، یعنی در ماه مارس نیز بسته‌ای بیش از ۲ هزار میلیارد دلار در همین راستا تصویب شده بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.