رسانه خبری پیامِ ایرانی

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل: آزادی رسانه‌ها در دوران بحران دوچندان مهم است | جهان | DW


میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل فشار و سرکوب مطبوعات و رسانه‌ها و ایجاد ترس و وحشت در بین روزنامه‌نگاران و خبرنگاران را محکوم کرد.

او روز جمعه ۵ اردیبهشت (۲۴ آوریل) در ژنو تصریح کرد، شماری از رهبران و روسای دولت‌ها به شکلی هدفمند نمایندگان رسانه‌ها را مورد تهدید قرار داده‌اند تا مانع فعالیت‌های آنان شوند.

به گزارش مؤسسه بین‌المللی رسانه‌ها تا کنون بیش از ۱۳۰ مورد نقض آزادی رسانه‌ها در ارتباط با گزارش‌دهی و اطلاع‌رسانی در باره اپیدمی کرونا به ثبت رسیده‌ است.

نزدیک به ۴۰ روزنامه‌نگار و خبرنگار در جریان فعالیت‌های خبری خود در این راستا بازداشت شده، مفقود گردیده یا مورد اتهام قرار گرفته‌اند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در این رابطه گفت که شمار واقعی این موارد به احتمال قوی به مراتب بیشتر است.

خانم باچله تصریح کرد که ارائه آزادانه اطلاعات به ویژه در چنین دوران بحرانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

او افزود: «رسانه‌های آزاد اصولا نقشی بنیادین ایفا می‌کنند، اما ما هیچگاه تا به این اندازه که در دوران بحران کرونا شاهد آن هستیم، به چنین رسانه‌هایی وابسته نبوده‌ایم؛ دورانی که بسیاری از انسان‌ها در انزوا به سر می‌برند و نگران سلامتی و شرایط زندگی خود هستند».

به گفته کمیسر عالی حقوق بشر دولت‌ها به جای آنکه جلوی اطلاع‌رسانی آزادانه را بگیرند، باید شرایطی فراهم آورند تا بتواند به بهترین وجه در باره تأمین نیاز‌های درمانی بحث و رایزنی کرد. باچله گفت، “اکنون وقت آن نیست که پیام‌رسانان را متهم کرد”.

آنتونیو گوترش، دبیرکل کل سازمان ملل متحد، نیز روز گذشته (پنجشنبه ۲۳ آوریل) نسبت به استفاده از  موقعیت ناشی از گسترش ویروس کرونا برای اجرای تبعیض و اتخاذ روش های سرکوبگرانه در برخی از کشورها، ابراز نگرانی کرده بود.

او هشدار داده بود، اگر چه ویروس کرونا در مبتلا کردن انسان‌ها تبعیضی قائل نمی‌شود اما گسترش بحران ناشی از این ویروس و تاثیرات آن می‌تواند زمینه را برای اجرای تبعیض به وجود آورد.

گوترش تصریح کرده بود، “با توجه به افزایش قومیت‌گرایی و ملی‌گرایی، پوپولیسم و اقتدارگرایی و سرکوب فزاینده اصول و نرم‌های حقوق بشر در برخی کشورها ، بحران کرونا می‌تواند بهانه‌ای برای اتخاذ اقدامات سرکوبگرانه برای اهداف غیر مرتبط با این بیماری همه گیر باشد و این غیرقابل‌قبول است”.

دبیرکل سازمان ملل متحد از دولت‌ها خواست تا با شفافیت و مسئولانه عمل کنند و تأکید کرد که جامعه مدنی و آزادی مطبوعات و بیان از “اهمیت به سزایی” برخوردار است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.