رسانه خبری پیامِ ایرانی

تعداد پروانه‌ها، مورچه‌ها و زنبورهای جهان هر ۱۰ سال ۹ درصد کاهش می‌یابد


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

دانشمندان روز پنج‌شنبه ۲۳ آوریل ۲۰۲۰ اعلام کردند که تعداد مورچه‌ها، زنبورها، پروانه‌ها، ملخ‌ها، کرم شب‌تاب‌ها و سایر حشراتی که روی کره زمین زندگی می‌کنند رو به کاهش است و هر ۱۰ سال، ۹ درصد از تعداد آنها کم می‌شود. همزمان تعداد حشرات آب‌های شیرین مانند آسیابک (حشره‌ای مانند سنجاقک) و پشه‌ها رو به افزایش است.

این نتایج پس از بررسی ۱۶۶ مجموعه از داده‌ها درباره ۱۶۷۶ نقطه در ۴۱ کشور دنیا اعلام شد. این بررسی‌ها از سال ۱۹۲۵ به بررسی حشرات که پرتعدادترین موجودات موجود روی کره‌زمین هستند، پرداخته است. براساس همین بررسی‌ها بیشترین نرخ کاهش در غرب میانه ایالات متحده و آلمان رخ داده است.

دانشمندان دریافتند که تعداد برخی حشرات مانند پشه‌ها که عمر خود را آب می‌گذرانند یا برخی دیگر مانند کیرومونوس‌ها، مگس‌ها و سوسک‌های آبی که بخشی از زندگی خود را در آب‌های شیرین می‌گذرانند، در هر ۱۰ سال حدود ۱۱ درصد افزایش می‌یابد.

آب‌های شیرین تنها ۲٫۵ درصد از سطح کره‌زمین را پوشانده‌اند، لذا بخش اعظم حشرات در خشکی زندگی می‌کنند.

دانشمندان همچنین متوجه شدند که تعداد حشرات تنها در هوا، روی سطح خاک و روی چمن و سبزه‌زارها کاهش یافته و تغییری در تعداد آنها که درون درختان و یا زیرزمین زندگی می‌کنند، رخ نداده است. بر همین اساس جهان در ۳۰ سال گذشته یک چهارم حشراتی که در خشکی زندگی می‌کنند را از دست داده است و پیش‌بینی می‌شود که در ۳۰ سال آینده ۲۴ درصد از حشرات موجود را از دست بدهد ولی در همین مدت تعداد حشراتی که در آب‌های شیرین زندگی می‌کنند، ۳۸ درصد افزایش یابد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.