رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا؛ درخواست برای بازگشت ناخدای اخراجی ناو هواپیمابر روزولت آمریکا


ناو آمریکایی روزولتحق نشر عکس
EPA

Image caption

ناو آمریکایی روزولت

دو مقام ارشد نیروی دریایی آمریکا خواستار بازگشت ناخدا برت کروزئیز به پست فرماندهی خود بروی ناو هواپیمابر روزولت شده‌اند. او پس از ارسال نامه ای درباره ابتلای صدها نفر از خدمه کشتی به ویروس کرونا و درز آن نامه به رسانه‌ها، از ناخدایی این ناو هسته‌ای برکنار شد اما حمایت حدود ۵ هزار ملوان تحت امر او موجب شد که پنتاگون “احساس سرافکندگی” کند.

اکنون در نامه‌ای که جیمز مک‌فیرسن، سرپرست نیروی دریایی و دریادار مایکل گیلدی، فرمانده عملیاتی نیروی دریایی به وزیر دفاع آمریکا نوشته‌اند، این دو مقام ارشد نیروی دریایی خواستار ابقای مجدد ناخدا کروزئیز در سمت فرماندهی ناو روزولت شده‌اند.

چنین درخواستی تحول بسیار مهمی در این واقعه تلقی می‌شود چرا که برکناری یک ناخدای ارشد آن هم در حال ماموریت “امر بسیار نادری” در ارتش آمریکاست.

گری سولیس، قاضی بازنشسته نیروی دریایی آمریکا می‌گوید: “بسیار بسیار نادر است که یک فرمانده اخراج شود اما از آن نادرتر این است که دوباره به سمتش بازگردانده شود.”

آقای سولیس به بی‌بی‌سی گفته او از نحوه مکاتبه ناخدا کروزئیر و درز آن به رسانه‌ها ناراضی است اما معتقد است “نیت این فرمانده برای حفظ جان سربازانش مثبت و خیرخواهانه بوده است”.

اخبار مرتبط

حق نشر عکس
AFP/Getty Images

Image caption

کاپیتان کروزئیر خواستار اقدام فوری شده بود و گفته بود کشورش در حال جنگ نیست و نیازی نیست که سربازان او بمیرند

ماجرا چه بود؟

خبر اخراج ناخدا کروزئیر اگر چه در کنار خبر ابتلای بیش از ۱۰۰ نفر از خدمه ناو روزولت در صدر اخبار آمریکا قرار گرفته اما موضوع زمانی جذاب‌تر شد که هنگام ترک ناو، حدود ۵ هزار خدمه آن یک صدا ناخدا کروزئیر را تشویق کردند و در اقدامی که “دهن کجی” به تصمیم واشنگتن تلقی شد، بدرقه باشکوهی برای او ترتیب دادند.

پس از آن ناخدا کروزئیر به هنگام بازگشت تست کرونا داد و معلوم شد که خود او هم به این ویروس مبتلا است.

کمی بعد هم معلوم شد حدود ۵۸۰ نفر از ملوانان این ناو جنگی به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌اند.

پس از آن، توماس مادلی، سرپرست وقت سازمان نیروی دریایی آمریکا (که یک مقام غیرنظامی است) و دستور اخراج ناخدا کروزئیر را صادر کرده بود در یک سخنرانی برای خدمه ناو روزولت سعی کرد تصمیم خود را توجیه کند و با “بی‌خرد” خواندن او گفت که هیچ کس نباید رویدادهای نظامی را به رسانه‌ها منتقل کند.

اما تنها چند دقیقه بعد از سخنان آقای مادلی، نوار این مکالمات به رسانه‌های آمریکا درز کرد و موجب انتقاد شدید از آقای مادلی شد. به طوری که او چند روز بعد از مقامش استعفاء داد.

۱۰ روز پیش، یعنی در روز ۱۳ آوریل جاری، گزارش شد که یکی از ملوانان این ناو که به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده بود درگذشته است.

همزمان با استعفای آقای مادلی، زمزمه‌هایی در رسانه‌ها طرح شد مبنی بر این که در درون نیروی دریایی تقاضا برای بازگشت به کار ناخدا کروزئیر بالا گرفته و احتمال دارد به محض پایان یافتن دوران قرنطینه او، ناو روزولت را دوباره به دست او بسپارد.

اکنون پنتاگون با صدور بیانیه‌ای ضمن تایید دریافت نامه تقاضای بازگشت ناخدا کروزئیر گفته مارک اسپر، وزیر دفاع، تحقیقات درباره نحوه شیوع ویروس کرونا در ناو هواپیمابر روزولت را “به دقت مورد بررسی” قرار خواهد کردو پس از آن با فرماندهان نیروی دریایی درباره اقدامات بعدی رایزنی خواهد کرد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.