رسانه خبری پیامِ ایرانی

دیوان عالی عربستان مجازات شلاق را لغو می‌کند


مجازات شلاق رائف بداوی، وبلاگ نویس عربستانی، در سال ۲۰۱۵ و پس از آن واکنش جهانی به دنبال داشت

Image caption

مجازات شلاق رائف بداوی، وبلاگ نویس عربستانی، در سال ۲۰۱۵ و پس از آن واکنش جهانی به دنبال داشت

بنابر اسناد دادگاه عالی عربستان سعودی که به رسانه‌ها دیده‌اند، این مرجع قضایی وضع و اجرای مجازات شلاق در این کشور را منع کرده است. این تصمیم در راستای وعده‌های ملک سلمان، پادشاه و محمد بن سلمان، ولیعهد قدرتمند این کشور اعلام شده که بارها از تلاش برای بهبود حقوق بشر سخن گفته‌اند.

در حکم جدید دادگاه عالی عربستان آمده که به جای مجازات شلاق، جریمه نقدی و حبس جایگزین خواهد شد.

عربستان سعودی به علت زندانی و مجازات مخالفان سیاسی و همچنین قتل فجیع جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار، با انتقادهای زیادی روبروست.

نهادهای حقوق بشری این کشور را به لحاظ رعایت حقوق بشر دارای یکی از سیاه‌ترین کارنامه‌ها در جهان می‌دانند که اجازه آزادی بیان را نمی‌دهد و به شدت هر صدای مخالفی را سرکوب می‌کند.

در سال ۲۰۱۵، محکوم کردن رائف بداوی، وبلاگ نویس سعودی به تحمل ۱۰۰۰ ضربه شلاق، با واکنش جهانی روبرو شد. او به علت اهانت به اسلام به این مجازات در ملاء عام محکوم شد و بنا بود به تدریج این ۱۰۰۰ ضربه شلاق را دریافت کند اما با افزایش فشارهای جهانی برای توقف مجازات و نگرانی از سلامت جانی او، عربستان از ادامه شلاق زدن رائف بداوی صرف‌نظر کرد.

حق نشر عکس
AFP

همزمان با اعلام این تصمیم دادگاه عالی، روز جمعه، ۲۴ آوریل، گزارش شد که عبدالله الحمید، از برجسته ترین فعالان حقوق بشری عربستان، در زندان های این کشور و در پی عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت جسمی او درگذشته است.

عبدالله الحمید ، بنیان‌گذار انجمن حقوق مدنی و سیاسی عربستان ، پس از سکته مغزی در کما بسر می‌برد. گروه های مدافع حقوق بشر مدت‌ها خواستار آزادی وی بودند.

عربستان سعودی که به دلیل عدم تحمل مخالفان سیاسی همواره مورد انتقاد است، در مورد این گزارش ها اظهار نظری نکرده است.

دکتر الحمید ، ۶۹ ساله ، و یک فعال دیگر ، محمد القحطانی ، همزمان محاکمه شدند و به ترتیب به ۱۰ و ۱۱ سال زندان محکوم شدند. آنها به “تحریک ناآرامی” در عربستان متهم شده بودند.

چند روز پیش هم سازمان عفو بین الملل در تازه ترین گزارش خود نسبت به افزایش کم سابقه اعدام ها در عربستان ابراز نگرانی کرد و گفت در سال میلادی گذشته، عربستان با حدود ۱۸۰ اعدام بعد از ایران رتبه دوم پیشتازان مجازات اعدام در جهان را کسب کرده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.