رسانه خبری پیامِ ایرانی

سازمان ملل متحد سرکوب رسانه‌ها طی بحران پاندمی کرونا را محکوم کرد


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد جمعه ۲۴ آوریل ۲۰۲۰ کشورهایی که با سوءاستفاده از بحران بهداشتی دست به توقیف خبرنگاران زده و صدای رسانه‌های مستقل را خاموش کرده‌اند را محکوم کرده و رسانه‌های آزاد را برای مبارزه با ویروس جدید کرونا اساسی خواند.

به گزارش خبرگزاری‌ها میشال باشیله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که « رسانه‌های آزاد همیشه مهم هستند اما ما هیچ‌ وقت به اندازه امروز که بیماری کرونا دنیاگیر شده و تعداد زیادی از مردم جهان در قرنطینه و نگران سلامتی و معیشت خود هستند، به آنها احتیاج نداشتیم».

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ادامه افزود که « دستیابی به اطلاعات موثق و معتبر برای همه ما امری اساسی هستند».

او همچنین در استناد به گزارش انستیتو بین‌المللی رسانه اشاره کرد که گفته از آغاز شیوع کرونا در پایان سال ۲۰۱۹ در چین تاکنون ۱۳۰مورد نقض حقوق رسانه‌ها در جهان رخ داده است.

این موضوع به تدابیر سانسور، اعمال محدودیت علیه دستیابی به اطلاعات و اقدامات قانونی شدید برای انتشار اطلاعات گمراه کننده مربوط می‌شود.

نزدیک به ۴۰ روزنامه‌نگار به علت انتقاد از چگونگی مقابله با بحران کرونا در کشورهای‌شان یا آمار رسمی تعداد فوتی‌ها و موارد مبتلایان به کرونا بازداشت یا تحت پیگرد قرار گرفتند همچنین در این رابطه تعدادی از روزنامه‌نگاران ناپدید و برخی رسانه‌ها بسته شدند.

این مقام کمیساریای حقوق بشر همچنین درباره اظهارات برخی رهبران کشورها «که در تغذیه فضای دشمنی نقش داشته‌اند» ابراز تأسف کرد.

روبرت کولویل سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در این راستا خصوصا دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا را متهم کرد که در کنفرانس خبری روزانه کمیته بحران درباره ویروس کرونا هر روز حملات مستقیمی را علیه روزنامه‌نگاران انجام می‌دهد.

سخنگوی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل همچنین از طریق کنفرانس خبری مجازی اعلام کرد « این پدیده‌ای نگران کننده است که شاهد باشیم برخی از رسانه‌های سرشناس به این شکل مورد تعرض و هجوم واقع می‌شوند».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.