رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | زندان اصفهان؛ اجرای حکم اعدام سه زندانی همزمان با بخشش و توقف حکم سه محکوم به اعدام


خبرگزاری هرانا – سحرگاه چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه، سه زندانی که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهامات “قتل” و “تجاوز به عنف” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان سنندج اعدام شدند. همزمان دو زندانی دیگر که جهت اجرای حکم منتقل شده بودند با اخذ مهلت و یک زندانی دیگر نیز با کسب رضایت از اولیای دم به بند بازگردانده شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام سه زندانی در زندان سنندج به اجرا درآمد.

هویت این زندانیان علی شیخانی با اتهام “تجاوز به عنف”، مجتبی حایری و جمال جعفری‌نسب با اتهام “قتل” عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، مجتبی حایری از سال ۹۱ و از بابت اتهام قتل بازداشت شده بود، همچنین جمال جعفری‌نسب نیز در پرونده‌ای جداگانه از بابت اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

همزمان دو زندانی دیگر که در این روز جهت اجرای حکم به پای چوبه دار رفته بودند، با اخذ مهلت به بند بازگشتند.

همچنین لازم به ذکر است، یک زندانی دیگر به نام سید علی کوشان، نیز که جهت اجرای حکم پای چوبه دار رفته بود با کسب رضایت از اولیای دم از مرگ رهایی یافت.

اعدام این شهروندان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.