رسانه خبری پیامِ ایرانی

مجازات شلاق در عربستان سعودی لغو شد | جهان | DWدید​​بان حقوق بشر ضمن استقبال از لغو مجازات شلاق در عربستان خواستار اصلاحات بنیادی در سیستم قضایی این کشور شد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۲۴ آوریل برابر پنجم اردیبهشت به سندی در رابطه با لغو مجازات شلاق در عربستان دست یافته که نشان می​دهد دیوان عالی عربستان مجازات شلاق را در قوانین کیفری کشور لغو کرده است. طبق این سند قرار است تازیانه با احکامی مانند جریمه نقدی یا زندان جایگزین شود.

در سند یادشده آمده است که لغو مجازات شلاق در ادامه اصلاحات حقوق بشری تحت هدایت ملک سلمان و تحت نظارت محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور انجام گرفته است.

در عربستان شلاق برای مجازات بسیاری از جرایم استفاده می​شود. این کشور قوانین کیفری مدونی ندارد و قضات معمولا بر اساس تفسیر متون و قوانین اسلامی حکم خود را صادر می‌​کنند.

در عربستان احکامی چون قطع عضو بدن برای دزدی، گردن زدن برای قتل و تروریسم هنوز به قوت خود باقی است.

استقبال دید​بان حقوق بشر از لغو مجازات شلاق

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مجازات شلاق در عربستان پیش از این بارها از طرف نهادهای بین‌​المللی مدافع حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته بود. 

عواد الواد، یک مقام کمیسیون حقوق بشر عربستان به رویترز گفته است که لغو مجازات شلاق یکی از گام​‌های مهم در برنامه اصلاح حقوق بشری این کشور است. 

سازمان دید​بان حقوق بشر از لغو مجازات شلاق استقبال کرده است. آدام کووگل، معاون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیدبان حقوق بشر گفته است که چنین تصمیمی باید سال‌ها پیش اتخاذ می‌شد. به گفته کووگل اکنون هیچ مانعی بر سر راه اصلاح سیستم قضایی “ناعادلانه” عربستان وجود ندارد.

بهبود وضعیت زنان

اصلاحات جدید در عربستان وضعیت زنان این کشور را بیشتر تحت تاثیر قرار داده است. در چارچوب این اصلاحات زنان عربستان برای اموری مانند سفر، تحصیل و اشتغال دیگر نیازی به رضایت مرد قیم خود (پدر، همسر یا برادر) ندارند. 

زنان عربستان حدود دو سال است که اجازه رانندگی پیدا کرده​اند و اخیرا نیز اجازه یافتند به ورزش‌هایی مانند فوتبال بپردازند و به حرفه‌هایی اشتغال ورزند که پیش از آن در انحصار مردان بوده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

با وجود این اصلاحات هنوز نمی‌توان از برابری زن و مرد در عربستان سخن گفت. قانون متکی بر شریعت همچنان زنان را در موقعیتی پست نسبت به مردان قرار می‌دهد. 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.