رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | علیرغم روزهای پایانی حبس و شیوع بیماری در زندان؛ مخالفت با آزادی مریوان کرکوکی


خبرگزاری هرانا – با دخالت وزارت اطلاعات از آزادی زودهنگام و مرخصی پایان حبس مریوان کرکوکی (نجف عبدالرحمن)، زندانی سنی مذهب تبعه کشور عراق ممانعت به عمل آمده است. آقای کرکوکی از پاییز سال ۹۱ دوران محکومیت خود را در زندان رجایی شهر کرج سپری می‌کند. وی که اکنون در روزهای پایانی ایام حبس خود به سر می برد، پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۳۳ سال و سه ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال و شش ماه از محکومیت این زندانی قابل اجرا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با دخالت وزارت اطلاعات از آزادی زودهنگام و مرخصی پایان حبس مریوان کرکوکی (نجف عبدالرحمن)، زندانی سنی مذهب تبعه کشور عراق ممانعت به عمل آمده است.

یک منبع مطلع از وضعیت آقای کرکوکی ضمن تایید این خبر در خصوص آخرین وضعیت وی به هرانا گفت: “مریوان کرکوکی به هفت سال و نیم حبس قابل اجرا محکوم شده تنها ۳۶ روز به پایان دوران محکومیتش باقی مانده و تاکنون سه بار با آزادی زودهنگام و مرخصی پایان حبس او توسط شورای طبقه بندی زندان و قوه قضاییه موافقت شده است؛ اما با ممانعت وزارت اطلاعات جلوی آزادی ایشان گرفته شده است. خانواده این زندانی با توجه به شیوع ویروس کرونا و نگرانی از سلامتی زندانیان، اینبار جهت پیشگیری و عدم ابتلای وی به ویروس کورونا از مقامات قضایی کشور درخواست آزادی زود هنگام و بخشیدن باقی‌مانده مدت حبس او را داشته‌اند اما تاکنون دستگاه قضایی و امنیتی کشور به درخواست خانواده این زندانی پاسخی نداده‌اند.”

مریوان کرکوکی (نجف عبدالرحمن) در تاریخ ۱۰ آذرماه ۹۱ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تحمل ۷ ماه و نیم حبس در یکی از سلول‌های انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمانشاه منتقل شد. او نهایتا در آذرماه ۹۲ پس از ۴۰ روز به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. آقای کرکوکی مدتی بعد توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام محاربه به تحمل ۳۳ سال و سه ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز عیناً تایید شد. از این میزان با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی ۷ سال و شش ماه حبس در خصوص وی قابل اجرا بوده است.

 از جمله اتهاماتی که علیه این زندانی اهل کرکوک مطرح شده بود، می‌توان به “اقدام علیه امنیت کشور از طریق حمل سلاح جنگی، استفاده از لباس نظامی و تهدید با سلاح” اشاره کرد. با این‌حال خانواده مریوان کرکوکی در شهریورماه سال ۹۵ با نگارش رنجنامه‌ای که متن کامل آن توسط هرانا منتشر شده بود مدعی شده بودند وی در ۱۶ سالگی به هدف رفتن به اروپا وارد ایران شده و کمی بعد به دلیل اقامت غیرقانونی توسط پلیس بازداشت و نهایتا سر از بازداشتگاه وزارت اطلاعات درآورده است. او ماه‌ها در سلول‌های انفرادی تحت شکنجه نگهداری شده، وکیل نداشته و از تماس با سفارت کشور خود و نماینده اقلیم کردستان عراق نیز محروم مانده بود.

این زندانی از تاریخ ۴ اسفندماه ۹۷ در اعتراض به مخالفت وزارت اطلاعات با بازگرداندنش به کشور عراق اعلام دست به اعتصاب غذا زد و در تاریخ ۲۲ اسفندماه همان سال با وعده مساعد مسئولان زندان مبنی بر پیگیری خواسته‌هایش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

مریوان کرکوکی (نجف عبدالرحمن) در هشتمین سال دوران محکومیت خود در زندان رجایی شهر کرج بسر می‌برد. فروردین‌ماه ۱۳۹۹ تاریخ آزادی این زندانی سنی مذهب اعلام شده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.