رسانه خبری پیامِ ایرانی

لاپید: اسرائیل به دنبال صلح با سراسر خاورمیانه است | جهان | DW


یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل روز چهارشنبه ۹ تیر (۳۰ ژوئن) درباره سفرش به امارات متحده عربی گفت که این تنها آغاز یک مسیر به سوی صلح با کشورهای خاورمیانه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لاپید گفت، دست دوستی به سوی کشورهای عربی که هنوز نسبت به عادی‌سازی روابط با اسرائیل تردید دارند، دراز می‌کند.

وزیر خارجه اسرائیل که به عنوان نخستین وزیر کابینه این کشور به قلمرو یک دولت واقع حاشیه خلیج فارس سفر کرده بود، بر نگرانی کشورش در مورد مذاکرات هسته‌ای وین با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

سفر لاپید در شرایطی صورت گرفته است که اسرائیل و دیگر کشورهای عربی با نگرانی به تلاش‌های آمریکا برای رسیدن به یک توافق هسته‌ای با رهبری تهران می‌نگرند.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در دیدار روز دوشنبه هفت تیر (۲۸ ژوئن) با رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل در کاخ سفید به او اطمینان داد که نخواهد گذاشت ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

او در گفت‌وگو با ریولین تاکید کرد: « آنچه می‌توانم به شما بگویم این است که ایران هرگز تحت نظارت من به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت». بایدن گفت که مصمم است “با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران و پشتیبانی این کشور از نیروهای تروریستی در خاورمیانه مقابله کند”.

یائیر لاپید به خبرنگاران گفت: «این سفر پایان مسیر صلح نیست، بلکه تازه آغاز آن است.» او افزود: «اسرائیل دست دوستی دراز کرده… من امیدوارم که این سفر اولین از بسیاری سفرهای آتی باشد و اینکه به طور مشترک با دوستی خود بار دیگر گامی تاریخی در منطقه برداریم.»

عادی‌سازی روابط میان امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل در چارچوب “توافق صلح ابراهیم” صورت می‌گیرد که در زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا به امضای طرفین رسید.

با این حال “توافق صلح ابراهیم” مسئله ده‌ها ساله فلسطینی‌ها را که دغدغه کشورهای عربی است، لاینحل گذارده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.