رسانه خبری پیامِ ایرانی

آیا استفاده از فیلترشکن برای شهروندان ایران مجازات دارد؟



<![CDATA[12 ساعت،25 دقیقه

سلام؛
یک خبرنگار داخلی هستم. در خبرها آمده بود که طرح سامان‌دهی فضای مجازی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته و هر کسی از فیلترشکن استفاده کند، برایش مجازات پیش‌بینی شده است. می‌خواستم بدانم آیا این طرح چنین ماده‌ای دارد؟

با سلام؛
در بند «ج» ماده ۱۵ این طرح آمده است:
 «هر شخص با نقض تدابیر مسدودسازی در پیام‌رسان‌های غیرقانونی فعالیت مؤثر داشته باشد، علاوه بر ضبط منافع و عواید مالی حاصله، به مجازات تعزیری درجه هفت و در صورت تکرار، به مجازات تعزیری درجه شش محکوم خواهد شد. تعیین و اعلام مصادیق فعالیت مؤثر بر عهده هیات سامان‌دهی و نظارت خواهد بود.» پیام رسان غیرقانونی نیز در ماده دو تعریف شده که منظور از غیرقانونی دریافت نکردن مجوز است. هم‌چنین در ماده ۱۶ ذکر شده است: «هر شخصی که اقدام به تولید، تکثیر، توزیع، معامله و انتشار یا در دسترس قرار دادن غیرمجاز هر نوع نرم‌افزار یا ابزار رایانه‌ای الکترونیکی (نظیر وی‌پی‌ان و فیلترشکن) که امکان دسترسی به پایگاه‌های اینترنتی و پیام‌رسان‌های غیرقانونی مسدود شده را به ‌طور مستقیم یا غیرمستقیم فراهم کند، به حبس یا جزای نقدی درجه شش محکوم می‌گردد.»

همان‌طور که مشاهده می‌شود، این دو ماده طیف وسیعی از استفاده کنندگان از اینترنت در ایران را در بر می‌گیرد و می‌توان گفت اکثریت قریب به اتفاق کسانی که از فیلترشکن استفاده می کنند را این طرح مجرم شناخته است.

موفق باشید.

]]>



منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.