رسانه خبری پیامِ ایرانی

تقاضا برای ابقای فرمانده معزول ناو روزولت | جهان | DWدریادار مایکل گیلدی، فرمانده عملیات دریایی ارتش آمریکا و جیمز مک فرسون، وزیر نیروی دریایی ایالات متحده از جمله کسانی هستند که برای بازگشت به کار کاپیتان برت کروزیر تلاش می‌کنند. ناخدا  کروزیر به دلیل نوشتن نامه‌ای هشدارآمیز درباره ابتلای خدمه به کرونا و درز این نامه به رسانه‌ها، معزول شد. 

در کنگره آمریکا نیز درخواست بازگشت به کار کاپیتان کروزیر کم نیست. آدام اسمیت، رئیس کمیسیون امور نظامی مجلس نمایندگان می‌ٰگوید، هر چند نامه تند و تیز او “بدون ایراد” نبود، اما با نیت حفاظت از کارکنان نوشته شد: «کاپیتان کروزیر اقدامی را انجام داد که هر ملوانی در شرایط بحرانی نیاز دارد؛ فرماندهی که اعتماد جلب ‌کند.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

یکی از سخنگویان پنتاگون اعلام کرده که مارک اسپر، وزیر دفاع، گزارش تحقیقات شفاهی مربوط به شیوع کرونا در ناو یاد شده را تحویل گرفته و برای تصمیم‌گیری نهایی درباره سرنوشت ناخدا کروزیر، منتظر گزارش کتبی این تحقیقات است. 

کاپیتان کروزیر، اوایل ماه آوریل و پس از علنی شدن نامه‌ او درباره ابتلای کارکنان ناو روزولت به کرونا برکنار شد. او در این نامه هشدار داده بود که زمان جنگ نیست و هیچیک از ملوان‌ها و خدمه، نباید جان خود را در زمان صلح از دست بدهند. 

علت برکناری او، رعایت نکردن موازین لازم در روند ارسال نامه و درز اطلاعات حساس در رسانه‌ها عنوان شد. توماس مودلی، سرپرست وقت وزارت نیروی دریایی آمریکا، کاپیتان کروزیر را به “داوری غلط” و “ایجاد هراس” متهم کرد و در برابر خدمه ناو از او با توصیفات تحقیرآمیزی چون “ناشی” یا “احمق” نام برد. مودلی اما خودش مجبور شد  به خاطر همین حرف‌ها استعفا کند. 

پایگاه ناو هواپیمابر تئودور روزولت با ۴۸۰۰ خدمه زن و مرد، جزیره گوام است که جزء قلمرو آمریکا در اقیانوس آرام محسوب می‌شود. این ناو ۳۳۳ متر طول دارد و مجهز به دو رآکتور هسته‌ای است.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا پس از شیوع ویروس کرونا از تخلیه ناو امتناع می‌کرد و تاکید داشت که هیچکس در آن به طور جدی بیمار نیست. با این همه، اسپر در نهایت دستور خروج بخش بزرگی از کارکنان حاضر در ناو و تست کرونا از همه خدمه را صادر کرد. آزمایش‌ها نشان داد که ۸۴۰ نفر سرنشینان به ویروس آلوده شده‌اند؛ از جمله خود کاپیتان کروزیر. یک نفر نیز در این میان بر اثر ابتلا به کرونا جان سپرد.

پیش‌ از این نیز بیش از صد هزار تن از شهروندان آمریکا، با امضای طوماری خواستار بازگشت به کار ناخدا کروزیر شده و او را قهرمان خوانده بودند. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ویروس کرونا ناو هواپیمابر “شارل دوگل”  متعلق به ارتش فرانسه را نیز بی‌نصیب نگذاشته است. این ناو نزدیک ۱۸۰۰ پرسنل دارد که بیش از هزار نفر آن به کووید ۱۹ مبتلا شدند. 

وزارت دفاع فرانسه دستور تحقیق در این باره را صادر کرده تا روشن شود مسئله ناشی از اهمال مسئولان بوده یا تلاشی عمدی برای ابتلای خدمه به ویروس وجود داشته است. احتمال می‌رود که کارکنان ناو، اواخر مارس و هنگام پهلو گرفتن آن در سواحل برست در اقیانوس آرام به ویروس آلوده شده باشند. 

ناو شارل دوگل با موشک‌های پیشرفته و جنگنده‌های چندمنظوره رافائل، تنها ناو فرانسوی با نیروی محرکه اتمی است که در سطح جهان، تنها این کشور و آمریکا، چنین ناوی در اختیار دارند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.