رسانه خبری پیامِ ایرانی

مانور سپاه، تهدیدهای جدی آمریکا و ناتوانی ظریف۵۸ دقیقه

فرامرز داور

در واکنش به دستور «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهور برای منهدم کردن قایق‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که «مزاحمت در دریا» ایجاد کنند، «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته: «ارتش ایالات‌متحده گرفتار بیش از پنج هزار ابتلا به کووید۱۹ است. دونالد ترامپ باید به نیازهای آن‌ها توجه داشته باشد، نه این‌که مشغول انجام تهدیداتی باشد که تروریست‌های صدامی برای آن هورا می‌کشند.»

ظریف در توییت خود گفته «نیروهای آمریکایی هیچ کاری با هفت هزار مایل دورتر از کشور خود ندارند که سبب شوند نیروی دریایی ما از ساحل خودمان در خلیج‌فارس سراغ آن‌ها بروند.»

ترامپ پس‌ازآنکه یازده قایق تندروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بدون در نظر گرفتن فاصله ایمنی به یک ناو آمریکایی در خلیج‌فارس نزدیک شده بودند در توییتر خود خبر داد که «به نیروی دریایی ایالات‌متحده دستور داده‌ام تا قایق‌های مسلح ایرانی را در صورت آزار و اذیت کشتی‌های ما در دریا منهدم و نابود کند.»

هرچند توییت ظریف خطاب به رییس‌جمهور آمریکا یک واکنش لفاظانه با تکیه به ویروس شیوع یافته کرونا بود سعی در کنترل تنش میان دو کشور داشت اما سرلشکر پاسدار «حسین سلامی»، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اظهارات خود به عمق تنش و نگرانی از احتمال برخورد نظامی میان ایران و ایالات‌متحده اضافه کرد.

سلامی گفته است «ما نیز به واحدهای نظامی خودمان در دریا دستور دادیم که اگر شناور یا واحد جنگی از نیروهای دریایی ارتش تروریست آمریکا بخواهد امنیت کشتی‌های غیرجنگی یا شناورهای رزمی ما را مورد مخاطره قرار دهد، آن شناور یا واحد نظامی را مورد هدف قرار بدهند.»

این جدی‌ترین تهدیدی است که دو طرف از زمان کشته شدن «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران متوجه یکدیگر کرده‌اند.

آمریکا درست سال گذشته در چنین روزهایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را وارد فهرست «نهادهای خارجی تروریستی» کرد.

وارد شدن سپاه به این فهرست تبعات جدی دارد. مطابق «قانون ضد تروریسم» ایالات‌متحده آمریکا، نیروهای نظامی این کشور در داخل قلمرو و در خارج از خاک آمریکا (مطابق با قوانین داخلی و نه مقررات بین‌المللی) می‌توانند مواضع نهاد تروریستی را هدف قرار دهند. با وارد شدن سپاه به این فهرست، اماکن و تجهیزات آن بالقوه یک هدف مشروع برای نظامیان آمریکایی محسوب می‌شوند.

 وزیر خارجه آمریکا سال گذشته هم‌زمان با وارد شدن سپاه پاسداران در فهرست «نهادهای خارجی تروریستی» گفته بود که مصادیقی از سپاه که قابل هدف قرار دادن است، اعلام خواهد شد. حالا رییس‌جمهور آمریکا یکی از این مصادیق را در عمل مشخص کرده است.

ایران و آمریکا اکنون در یکی از خطرناک‌ترین شرایطی قرار دارند که احتمال یک درگیری نظامی در خلیج‌فارس را به وجود آورده است.

وضعیت با تحریکات پی‌درپی سپاه پاسداران پیچیده‌تر و وزارت خارجه و دولت روحانی در برابر این نهاد پرقدرت ناتوان‌تر از آن هستند که با توییت‌های ظریف بتوانند در کاهش این خطر، موفقیتی به دست آورد.

 

از همین بلاگ بخوانید:

رفتار توییتری سفیر چین در تهران؛ دور از نزاکت دیپلماتیک

نبرد گرافیکی و کلامی ظریف و مقام‌های دولت ترامپ در توییتر

پشت پرده توییت جنجالی ظریف به رهبران هند

ترجمه توییت خامنه‌ای: اگر از من خوشتان نمی آید هم در انتخابات مهندسی شده شرکت کنید

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.