رسانه خبری پیامِ ایرانی

کمبود تجهیزات ایمنی در پاکستان؛ اعتصاب غذای پزشکان در پنجاب | جهان | DW


گروهی از پزشکان و پرستاران ایالت پنجاب پاکستان در اعتراض به امکانات حفاظتی اندک بیمارستان‌ها، اعتصاب غذا کرده‌اند. سلمان حصیب، سخنگوی پرسنل معترض می‌گوید: «ما در خط مقدم خطر هستیم و عدم حفاظت از ما یعنی تهدید زندگی همه جامعه.»

خبر این اقدام اعتراضی روز شنبه ۲۵ آوریل اعلام شد. دکتر حصیب می‌گوید تا زمانی که دولت به خواسته‌های جامعه پزشکی پاسخ ندهد، اعتصاب ادامه خواهد داشت. او تعداد پرستاران و پزشکان اعتصابی در پنجاب را ۳۰ نفر عنوان کرد و یادآور شد که خودش از ۱۶ آوریل چیزی نخورده است: «کادر درمانی به صورت متناوب جلوی دفاتر ادارات بهداشت تجمع می‌کند، اما خدمات‌رسانی در بیمارستان‌ها را متوقف نکرده‌ است.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در پاکستان ۱۲ هزار مورد ابتلا به کرونا تایید و ثبت شده که نیمی از آنها در پنجاب زندگی می‌کنند. کادر درمانی این ایالت هفته‌هاست از کمبود اقلام حفاظتی شکوه می‌کند، دولت اما اعتراضات و درخواست‌ها را با اعمال قهر پاسخ داده است. آسوشیتدپرس می‌نویسد، ۵۰ پزشک که گویا خواهان تجهیزات ایمنی بوده‌اند، اوایل آوریل در شهر کویته دستگیر شده‌اند.

این در حالی است که به گفته انجمن پزشکان جوان(YDA)، جواب تست کرونای بیش از ۱۵۰ پزشک و پرستار پاکستانی مثبت بوده است. خیضر حیات، سخنگوی انجمن می‌گوید این عده با وجود شرایط بسیار دشوار، به وظایف حرفه‌ای خود ادامه داده‌اند.

Pakistan Quetta | Coronavirus | Ärzte protestieren

بازداشت یک پزشک معترض توسط پلیس پاکستان

مقامات وزارت بهداشت پاکستان در پنجاب به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند، بیمارستان‌ها بعد از وضعیت نامطلوب اولیه، اینک به اندازه کافی وسایل و تجهیزات حفاظتی دارند. دولت محلی پنجاب نیز اعلام کرده که به کادر درمانی و پزشکی، پاداش و بیمه عمر پرداخت خواهد کرد.

پاکستان ۲۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد و ثبت تنها ۱۲هزار مورد ابتلا به کرونا در این کشور، غیرقابل قبول به نظر می‌رسد. شاید یک دلیل این میزان اندک، فقدان تست‌ تشخیص بیماری باشد.

فرارسیدن ماه رمضان در این کشور اسلامی نیز می‌تواند خطرات جدیدی بیافریند. جامعه پزشکی پاکستان در باره باز شدن مساجد هشدار داده اما جمعیت پاکستان بسیار مذهبی است و دولت زیر فشار محافل دینی، تصمیم گرفته که نمازخانه‌ها و مساجد باز بمانند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اسلام‌آباد البته مقرراتی هم‌چون حفظ فاصله بین نمازگزاران، ممنوعیت حضور نمازگزاران بالای ۵۰ سال در مساجد و جمع کردن فرش‌ها را ابلاغ کرده، اما حضور ده‌ها نفر زیر سقف نمازخانه‌ها می‌تواند به شیوع کنترل نشده ویروس بیانجامد.

مفتی منیب الرحمان، عالی‌ترین مقام مذهبی پاکستان پیش‌تر در کنفرانسی گفته بود: «پنج نوبت نماز یومیه، نماز جمعه و سایر مناسک دینی در مساجد برقرار خواهند بود. مومنان قول داده‌اند که فاصله لازم را رعایت کنند.»

بانک جهانی ۲۰۰ میلیون دلار به پاکستان داده تا صرف مبارزه با شیوع کرونا کند. صندوق بین‌المللی پول هم از اختصاص یک بسته حمایتی شش میلیارد دلاری به این کشور خبر داده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.