رسانه خبری پیامِ ایرانی

اعزام تیم پزشکی چین به کره شمالی برای کمک به معالجه کیم


Share

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع مطلع گزارش داد که چین یک تیم پزشکی را به کره شمالی اعزام کرده تا به پزشکان کیم جونگ اون مشاوره بدهد. پیشتر یک وب‌سایت مخالفان حکومت کره شمالی و برخی رسانه‌های کره جنوبی ادعا کرده بودند که کیم عمل جراحی قلب کرده و وضعیت جسمانی‌اش وخیم است؛ هیچ کدام از این شایعات هنوز تایید نشده اند.

شایعات درباره وضعیت بد سلامتی کیم جونگ اون قوت گرفته است/ عکس از آرشیو

خبر اعزام پزشکان و مقام‌های چینی به کره شمالی در میانه گزارش‌های ضد و نقیض درباره سلامتی رهبر این کشور اعلام شده است. خبرگزاری رویترز که به نقل از سه فرد مطلع شنبه ۲۵ آوریل/ ۶ اردیبهشت این خبر را منتشر کرد نتوانسته است درباره وضعیت سلامتی کیم اطلاعی به دست بیاورد.

دو منبع مطلع به رویترز گفته اند که یک هیات نمایندگی به رهبری اعضای ارشد دفتر روابط خارجه حزب کمونیست چین پنج‌شنبه پکن را به مقصد کره شمالی ترک کرده اند. دفتر روابط بین‌الملل حزب کمونیست اصلی‌ترین نهاد مسئول رایزنی با کره شمالی است.

این دفتر و همچنین وزارت خارجه چین هیچ کدام هنوز درباره خبر منتشر شده از سوی رویترز واکنشی نشان نداده اند.

یک وبسایت کره جنوبی نیز اوایل این هفته گزارش داد که کیم در تاریخ ۱۲ آوریل یک عمل قلبی عروقی داشته و در حال حاضر دوران نقاهت خود را سپری می‌کند.

مقامات دولت کره جنوبی و چین گزارش‌های بعدی در مورد وخامت حال کیم بعد از این عمل جراحی را زیر سوال برده اند. مقامات کره جنوبی گفته اند که هیچ علامتی مبنی بر اتفاقات غیرمعمول در کره شمالی دریافت نکرده اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پنج‌شنبه گزارش‌ها درباره وضعیت وخیم کیم را زیر سوال برد و گفت: «فکر می‌کنم این گزارش نادرست بوده است.» ترامپ اما نگفت که آیا در این مدت با مقامات کره شمالی در تماس بوده است یا خیر.

یک مقام مطلع کره جنوبی جمعه به رویترز گفته است که کیم زنده است و احتمالا به زودی نمایش عمومی خواهد داشت. این فرد گفته که هیچ اطلاعی درباره شرایط حال حاضر و یا نقش چین در این باره ندارد.

یک مقام نزدیک به نهادهای اطلاعاتی آمریکا نیز گفته است که کیم مشکلات سلامتی داشته اما دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم به سختی بیمار بوده یا نمی‌تواند حضور عمومی داشته باشد.

کره شمالی یکی از منزوی‌ترین و پنهان‌کارترین کشورهای جهان است، و مسئله سلامت رهبران آن موضوع امنیت دولتی است.

رسانه دولتی کره شمالی آخرین بار ۱۱ آوریل حضور کیم را در یک جلسه نمایش داد.

کیم که گفته می‌شود ۳۶ سال سن دارد پیشتر نیز برای مدتی از نظرها غیب شده بود. در سال ۲۰۱۴ او برای بیش از یک ماه ناپدید شد و بعد تلویزیون دولتی کره او را در حالی که لنگ‌زنان راه می‌رفت نشان داد. گمانه‌زنی‌ها درباره سلامت او به خاطر سیگار کشیدن‌های زیاد، اضافه‌وزن و سابقه خانوادگی در بیماری‌های قلبی عروقی شدت گرفته است.

وقتی کیم جونگ ایل، پدر کیم جونگ اون در سال ۲۰۰۸ سکته کرد، رسانه‌های کره جنوبی در آن زمان نیز گزارش دادند که دکترهای چینی و فرانسوی برای درمان او اعزم شده بودند.

زی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین اولین رهبر چین بود که سال گذشته پس از ۱۴ سال از کره شمالی دیدار کرد. کره شمالی که تحت تحریم‌های شدید بین‌المللی قرار دارد برای سرپانگه‌داشتن نظام اقتصادی و سیاسی خود به حمایت دیپلماتیک و اقتصادی چین نیاز دارد.

کیم که پس از مرگ پدرش بر اثر سکته قلبی در سال ۲۰۱۱ به قدرت رسید، از سال ۲۰۱۸ چهار بار از چین دیدار کرده است.


در همین زمینه:

رسانه‌های کره جنوبی: وضعیت جسمانی رهبر کره شمالی وخیم است

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.