رسانه خبری پیامِ ایرانی

ادغام رسمی ۲ بانک نظامی در بانک سپه ایران


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

مدیرعامل بانک سپه ایران با تشریح آخرین روند ادغام بانک‌ها از ادغام حداقل دو بانک از مجموع بانک‌ها و موسسه‌های مالی وابسته به نیروهای مسلح تا پایان اردیبهشت‌ماه در این بانک خبر داد.

در سال گذشته اعلام شد که بانک‌های انصار (متعلق به سپاه پاسداران)، مهر اقتصاد (متعلق به بسیج)، حکمت ایرانیان (متعلق به ارتش ایران)، قوامین (متعلق به نیروی انتظامی) و موسسه مالی اعتباری کوثر (متعلق به وزارت دفاع) در بانک سپه ادغام می‌شوند.

به گزارش عصرایران، تا قبل از این همه حساب‌های مالی ارگان نظامی ایران در بانک سپه قرار داشت اما به مرور نیروهای نظامی، دارای بانک شدند.

روابط عمومی بانک سپه نوشته است که «اجرای این طرح استراتژیک و ملی به نفع سیستم پولی و در مجموع به نفع نظام اقتصادی کشور است.»

هادی فیض اخلاقی قائم مقام مدیرعامل بانک سپه نیز در این باره گفت: «توجه به دغدغه‌های کارکنان، مشتریان، سهامدارن، سپرده گذاران و تمام ذینفعان این بانک‌ها و موسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح یکی از بخش های مهم مورد توجه متولیان ادغام در بانک سپه است.»

گفتنی است بعد از شروع به کار دولت حسن روحانی، بانک مرکزی تلاش کرد تا بخشی از موسسات خارج از نظارت بانک مرکزی و بدون مجوز را به کنترل در آورد. برای همین هم دو موسسه صالحین و پیشگامان آتی در بانک آینده ادغام شدند و بانک‌هایی نظیر ایران زمین، قرض الحسنه رسالت، خاورمیانه، بین‌الملل کیش و ایران و ونزوئلا تحت پوشش بانک مرکزی قرار گرفتند.

در ادامه این مسیر بانک صادرات مسئولیت موسسه میزان را قبول کرد و بانک پارسیان نیز مسئولیت موسسه ثامن‌الحجج را پذیرفت.

اکنون ۳۱ بانک ایرانی و ۴ بانک و موسسه مالی خارجی دارای مجوز بانک مرکزی هستند و پنج موسسه مالی توسعه، کوثر، ملل، کاسپین و نور از این بانک مجوز دارند.

با وجود تلاش برای کنترل و نظارت موسسات مالی همچنان برخی موسسات مالی نظیر بانک مهر اقتصاد که از نهادهای مالی وابسته به بسیج سپاه پاسداران است با تابلوی بانک در سراسر ایران فعالیت دارد. این بانک در سال ۱۳۷۲ به عنوان صندوق قرض الحسنه بسیجیان راه اندازی شد ولی در فهرست موسسات مالی دارای مجوز بانک مرکزی قرار ندارد.

در سال‌های اخیر همزمان با افزایش چشمگیر تعداد بانک‌های خصوصی، نهادهای انقلابی وعمومی و نهادهای نظامی بانک‌های خودشان را راه انداخته‌اند. شهرداری تهران بانک شهر را درست کرده، سپاه پاسداران بانک انصار، بنیاد مستضعفان بانک سینا، ارتش بانک حکمت ایرانیان، نیروی انتظامی بانک قوامین و بنیاد شهید بانک دی را راه انداخته‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.