رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ: به چند کشور دستگاه‌های کمک تنفسی می‌دهیم | جهان | DWرئیس جمهور آمریکا در تازه‌ترین کنفرانس مطبوعاتی خود از ارسال دستگاه‌های کمک تنفسی به چند کشور خبر داد. او عصر جمعه ۲۴ آوریل گفت، با تعدادی از رهبران کشورها صحبت کرده و برای کمک به مهار کرونا، به مکزیک، هندوراس، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا دستگاه‌های کمک تنفسی می‌فرستد. ترامپ گفت این دستگاه‌ها “در صورت نیاز” به آلمان هم داده می‌شوند. اندونزی نیز در شمار دریافت کنندگان اعلام شده است. 

این در حالی است که در هفته‌های نخست پاندمی کرونا، بسیاری از ایالات آمریکا با کمبود این دستگاه‌ها برای درمان بیماران مواجه بودند. حتی روسیه در زمان اوج شیوع ویروس در نیویورک، محموله‌ای از این دستگاه‌ها به آمریکا فرستاد تا مرگ و میرها بیش‌تر نشوند.

فقدان این دستگاه‌ها و کمبودهای دیگر درمانی در آمریکا، به مسئله‌ای سیاسی تبدیل شد و مدیریت بحران ترامپ را زیر سوال برد. در بحبوحه این انتقادها، ترامپ با استناد به قانون دوران جنگ، دستور تولید سریع ۱۹۰هزار دستگاه‌ کمک تنفسی در مدل‌های مختلف را داد. 

مشخص نیست چه تعداد دستگاه در این میان تولید شده، اما مقادیر موجود مازاد بر نیاز داخلی عنوان شده‌اند. رئیس جمهور آمریکا روزهای گذشته نیز با اشاره به میزان بالای این دستگاه‌ها، آمریکا را “سلطان دستگاه‌های تنفسی” نامیده و از آمادگی برای کمک به سایر کشورها خبر داده بود. 

این در حالی است که آمریکا از نظر آمارهای رسمی ابتلا به ویروس کرونا و میزان مرگ و میر در صدر لیست جهانی قرار دارد. تا صبح شنبه ۲۵ آوریل، ۸۹۰ هزار نفر مبتلا شده‌ و ۵۱هزار نفر درگذشته‌اند.  

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

هشدار نسبت به توصیه‌های ترامپ

کمک آمریکا به کشورهای دیگر در حالی اعلام می‌شود که سخنان  اخیر ترامپ درباره احتمال درمان کرونا با پرتوهای ماوراء بنفش یا تزریق مواد ضد عفونیکننده، باعث نگرانی محافل پزشکی و دارویی شده است. او با استقبال از تحقیقی که تاثیر آفتاب و حرارت یا مواد ضد عفونی کننده و سفیدکننده در تضعیف و نابودی ویروس را نشان می‌دهد، تزریق مواد یاد شده به ریه یا خوردن آنها را جالب و قابل بررسی خواند. 

واکنش‌های انتقادی به ایده ترامپ در مورد تزریق مواد ضدعفونی

سخنان ترامپ موجی از انتقاد و شگفتی نزد سیاستمداران و متخصصان علمی به راه انداخت. هیلاری کلینتون، نامزد دمکرات‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ در توییتر خطاب به مردم نوشت: «درخواست می‌کنم به خاطر این‌ که دونالد ترامپ مسموم کردن مردم را ایده خوبی می‌داند، چنین کاری نکنید.»

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا، ترامپ را “فروشنده داروی قلابی” توصیف کرد.

شرکت رکیت بنکیسر نیز که سازنده برخی از برندهای معروف مواد ضدعفونی‌کننده است، هشدار داد که این مواد سمی هستند و مردم باید اکیدا از تزریق ‌آنها خودداری کنند. 

 ترامپ در پاسخ انتقادها گفته که حرف‌هایش جنبه طنز داشته و شنوندگان آن را جدی برداشت کرده‌اند. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

رئیس جمهور آمریکا پیش‌تر نیز مصرف هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا را توصیه کره و این داروی مالاریا را “هدیه الهی” خوانده بود. این توصیه نیز جنجال آفرین بود و تحقیقات میدانی یک بیمارستان نظامی در ایالات متحده نشان داد که اتفاقا مرگ و میر نزد مبتلایانی که این دارو برایشان تجویز شده بود، از افراد دیگر بیشتر است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.