رسانه خبری پیامِ ایرانی

مقام ارشد ستاد مقابله با کرونا ایران: برگزاری هرگونه مراسم در ماه رمضان ممنوع است


رمضان و کرونا در ایرانحق نشر عکس
Getty Images

حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیت اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا ایران گفته است که “در ماه رمضان برگزاری هرگونه مراسم اعم از رسمی و غیر رسمی ممنوع است” و خبر از پیگیری “مراجع ذی‌ربط” در خصوص مراسم‌های برگزار شده داد و تاکید کرد: “با توجه به اهمیت سلامت آحاد جامعه تخلفات این امر قابلیت پیگیری دارد”.

وی به خبرگزاری ایسنا گفته است “دستورالعمل ستاد مدیریت بیماری کرونا برای ایام ماه رمضان در حرم های مطهر، مساجد و تکیه‌ها” همچنان لازم‌الاجرا بوده و “تصمیمات قبلی ستاد ملی کماکان به قوت خود باقیست و تغییری اتفاق نیافتاده است.”

انتقاد کیهان از تعطیلی مساجد و باز بودن بازارها

در همین حال روزنامه کیهان وابسته به رهبر جمهوری اسلامی در مطلبی که امروز منتشر کرده از تعطیلی اماکن مذهبی در ایران انتقاد کرده و نوشته “در روزهای گذشته به مرور مجوز فعالیت واحدهای صنفی و مراکز خدماتی به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی صادر شده و حتی اماکنی همچون پاساژها و بازارها و بوستان‌ها نیز به روی مردم باز شده‌اند”.

به نوشته این روزنامه “با رسیدن ماه مبارک رمضان بازگشایی مساجد و حرم‌ها” به “یک خواسته مهم و مورد انتظار مردم” تبدیل شده است.

روزنامه کیهان پرسیده است: “چطور حضور مردم در پاساژها یا بوستان‌ها و بسیاری از موارد دیگر که این روزها شاهد آن هستیم بلا مانع است اما اماکن متبرکه و مساجد که سهم کمی در شیوع کرونا داشته‌اند و با رعایت اصول و موازین بهداشتی از بسیاری از اماکن دیگر قابل کنترل‌تر هستند باید همچنان بسته بمانند؟!”

مسئولان اجرایی برای بازگشایی مساجد تحت فشارند

در نقطه مقابل روزنامه کیهان، روزنامه جمهوری اسلامی امروز در مطلبی نوشته است که “رئیس‌جمهور و سایر مسئولین مرتبط با ستاد ملی مبارزه با کرونا تحت فشار شدیدی از ناحیه کسانی قرار دارند که مایل هستند مساجد، اماکن زیارتی و بقاع متبرکه هرچه زودتر بازگشائی شوند”.

این روزنامه به مسئولان اجرایی کشور توصیه کرده “برای تصمیم‌گیری درباره بازگشائی اماکن مذهبی عجله نکنند” و “این تصمیم باید با در نظر گرفتن تمام جوانب باشد و مصالح عموم به‌ویژه حفاظت از جان‌ها و نگهبانی‌ از سلامت مردم بر هر چیز دیگری اولویت داشته باشد.”

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی “رفع محدودیت یکباره از مشاغل، بوستان‌ها، وسائل نقلیه عمومی و رفت و آمدهای بین استانی، هرچند با چاشنی ضرورت اقتصادی، یک اشتباه بود” و “این اشتباه را در مواردی که حتی همین چاشنی را هم ندارند تکرار نکنید. کرونا ممکن است برگردد و تمام زحماتی که برای مهار آن کشیده شده به هدر برود”.

شرکت آیت‌الله خامنه‌ای با ویدیو کنفرانس در مراسم مذهبی

حق نشر عکس
KHAMENEI.IR

Image caption

از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران آیت الله خامنه ای تمام برنامه های عمومی خود را لغو کرده و در میان جمعیت حاضر نشده است

روز گذشته آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران از طریق ارتباط ویدئویی در یک مراسم سالانه مذهبی شرکت کرد.

این مراسم “محفل انس با قرآن” نام دارد و همزمان با روز اول ماه رمضان در ایران هر ساله در مقر رهبری آیت الله خامنه ای با حضور قاریان قرآن در حضور شماری از مقام های حکومتی و جمعی از تماشاگران برگزار می‌شود.

امسال به دلیل شیوغ ویروس کرونا، قاریان و جمعیت حاضر در مصلای تهران جمع شدند و آیت الله خامنه ای با ارتباط ویدئویی در مراسم شرکت و سخنرانی کرد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.