رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمریکا دامنه سایت روزنامه دولتی ایران را مصادره کرد | ایران | DWدامنه‌ سایت رسمی روزنامه ایران توسط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) مصادره و مسدود شده است.

روزنامه ایران روز شنبه ششم اردیبهشت برابر با ۲۵ آوریل خبر داد که دامنه‌ سایت رسمی این روزنامه توسط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) مصادره و مسدود شده است.

سایت‌های دیگر نشریات موسسه ایران، ایران‌دیلی، الوفاق، ایران ورزشی و ایران سپید نیز مسدود شده‌اند.

روزنامه ایران در توضیحاتی که پیرامون مسدود شدن دامنه خود منتشر کرده گفته است که سایت iran-newspaper.com در سال ۱۳۷۶ به ثبت رسیده و آرشیو روزنامه در سال‌های ۱۳۸۰ به بعد در آن قابل دسترس است.

روزنامه ایران به بسته شدن دامنه سایت خود اعتراض کرده و مسدود شدن سایت روزنامه ایران با ۲۵ سال سابقه انتشار را اقدامی “غیرقانونی” دانسته است.

مهدی شفیعی، مدیر مسئول روزنامه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته است که پیگیری‌های حقوقی برای رفع انسداد و مصادره دامنه سایت در جریان است.

وزارت خزانه‌​داری آمریکا پیش از این نیز دامنه‌​های بین‌​المللی وابسته به سایت خبرگزاری فارس را مسدود کرده بود. خبرگزاری فارس رسانه نزدیک به سپاه پاسداران شناخته می‌​شود. 

اعتراض وزارت خارجه ایران

وزارت خارجه ایران با ارسال یک پیام در توییتر اقدام آمریکا در بستن دامنه سایت ایران را محکوم کرد و آن را “مغایر با اعلامیه جهانی حقوق بشر و آزادی بیان” دانست. 

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا (OFAC) یک آژانس اجرایی و اطلاعاتی مالی است که زیرمجموعه وزارت خزانه‌داری آمریکا فعالیت می​‌کند و وظیفه آن برنامه‌ریزی و اجرای تحریم‌های اقتصادی و تجارتی در حمایت از اهداف امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا است.

این دفتر پس از سرکوب اعتراض‌​های آبان ماه ۹۸ در ایران، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی را نیز به دلیل نقشی که در قطع اینترنت داشته تحریم کرد. آمریکا بستن سایت‌​های وابسته به حکومت ایران را در چارچوب قوانین تحریمی خود می‌داند.

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران از شرکت‌های پشتیبان شبکه‌های بزرگ اجتماعی، نظیر فیس‌بوک، توئیتر و اینستاگرام خواسته است که حساب کاربری مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی را مسدود کنند. 

هوک اقدام سران جمهوری اسلامی که از دسترسی شهروندان به شبکه اینترنت جلو می‌گیرند اما خود از تمام امکانات آن استفاده می‌کنند را “به غایت ریاکارانه” خواند.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به طور مشخص از رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، حسن روحانی رئیس جمهوری و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نام برده و خواهان مسدود شدن حساب کاربری آنها در شبکه‌های اجتماعی تا زمان رفع محدودیت‌ها برای شهروندان ایرانی شده است.

شبکه‌​های اجتماعی فیس‌بوک، توییتر بارها حساب‌های جعلی وابسته به حکومت ایران و ارتش سایبری این کشور را نیز مسدود کرده اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.