رسانه خبری پیامِ ایرانی

هایکو ماس: هدف ما ایجاد جهانی عاری از تسلیحات هسته‌ای است | جهان | DWآلمان بر آن است تا با بهره گرفتن از عضویت خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد، در همراهی با شماری از کشورهای دیگر در راستای تمدید، تجدید و کسب توافق‌های تسلیحاتی به‌ویژه تسلیحات هسته‌ای تلاش کند.

شبکه خبری “ان‌تی‌وی” آلمان در همین رابطه با هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان گفت‌وگو است. خبرنگار فرستنده یادشده با اشاره به نقشی که پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای در دیپلماسی تسلیحاتی داشته، از وزیر امور خارجه پرسیده است که آیا خطر یک رویارویی هسته‌ای جهان را در حال حاضر تهدید نمی‌کند؟

هایکو ماس، چنین خطری را در حال حاضر جدی نمی‌داند. با وجود آن اما بر این باور است که آلمان باید در همراهی با ۱۵ کشور دیگری که در استکهلم درباره لزوم خلع سلاح هسته‌ای گرد آمده بودند، در راستای مقابله با مسابقه تسلیحاتی و به‌ویژه کارزار تولید و ساخت جنگ‌افزارهای پیشرفته گام بردارد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرده است که هدف دولت آلمان گام برداشتن به سوی جهانی عاری از جنگ‌افزارهای هسته‌ای است.

پایان پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال ۱۹۸۷ بین رونالد ریگان، رئیس جمهوری آمریکا و میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق امضا شد. پیمانی که اکنون با خروج آمریکا به شکست انجامیده است.

آمریکا مدعی است که پیمان یادشده از سوی روسیه نقض شده و افزون بر آن، این پیمان با مختصات نظامی جهان کنونی مطابقت ندارد.

چین از جمله کشورهایی است که به عنوان یک قدرت هسته‌ای بزرگ پا به میدان نهاده است. افزون بر آن، تولید جنگ‌افزارهای پیشرفته و از جمله سلاح‌های خودکار، موشک‌های هدایت‌پذیر ابرصوت یا ربات‌های جنگی مذاکره و انعقاد پیمان‌های جدید تسلیحاتی را الزامی می‌کند.

هایکو ماس در این گفت‌وگو تاکید کرده است که هدف نیروهای هوادار صلح در جهان باید در راستای منع و محدود کردن تولید چنین جنگ‌افزارهایی باشد.

خبرنگار فرستنده ان‌تی‌وی به تلاش‌های تسلیحاتی روسیه در عرصه تولید موشک‌های “آونگارد” (ابرصوت) و بهبود سامانه‌های حامل کلاهک‌های هسته‌ای اشاره کرده و از هایکو ماس درباره واکنش احتمالی ناتو نسبت به این اقدامات پرسیده است.

وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرده که آلمان نسبت به چنین تحولاتی بی‌تفاوت نیست و رویکرد این کشور در همراهی با ۱۵ کشور دیگر شرکت‌کننده در نشست استکهلم طرح لزوم انعقاد پیمان‌های جدید تسلیحاتی و به‌ویژه توافق‌های ناظر بر فعالیت در عرصه تولید و ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای است.

این کشورها از جمله بر آنند تا در نشست ماه آوریل در نیویورک بار دیگر بر لزوم شرکت در گفت‌وهای مربوط به مسابقه تسلیحاتی و توافق‌های فراگیر در عرصه تسلیحاتی تاکید کنند.

یکی از محورهای تلاش دیپلماتیک آلمان و دیگر کشورهای شرکت‌کننده در نشست استکهلم وادار ساختن چین به مشارکت در چنین مذاکراتی است.

هایکو ماس اعلام کرده است که آلمان در این ارتباط با کشورهای آمریکا و روسیه نیز گفت‌وگو کرده و زمینه برای گسترش این مذاکرات فراهم است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.