رسانه خبری پیامِ ایرانی

اتهام لیدری در اعتراضات مردمی به جرم شاعری در فضای مجازی۵۸ دقیقه

«کسری تبریزی»، شاعر و ترانه‌سرای جوانی که بهمن‌ ۱۳۹۷ به دلیل انتشار مطالب انتقادی در شبکه‌های اجتماعی بازداشت شد حالا به قید وثیقه آزاد است اما دو ابلاغیه مجزا برای حضور در دادگاه‌ها کیفری و انقلاب زاهدان دریافت کرده است. اتهام انتشار اکاذیب در فضای مجازی به‌قصد تشویش اذهان عمومی برای او در ابلاغیه‌ای که از سوی دادگاه کیفری صادر شده، ذکر شده است اما در ابلاغیه دادگاه انقلاب اتهامی ذکر نشده است. براساس ابلاغیه دادگاه‌ها قرار است در ۲۱ اردیبهشت و ۲۹ خرداد برگزار شود. «ایران‌وایر» با یکی از دوستان نزدیک کسری درباره آنچه بر این شاعر جوان گذشته گفت‌وگو کرده است.
***

«او شاعراست وکارش نوشتن. در طول سال‌های گذشته همیشه از کارگران، کودکان کار، زندانیان سیاسی و حقوق زنان دفاع کرده است. همیشه هم با اسم‌ورسم خودش مطالبش را منتشر کرده چون هیچ‌وقت در آن‌ها نه به اعتقادات کسی توهین کرده، نه عضو گروه و دسته و جریانی بوده. صرفا به‌عنوان یک شاعر، شهروند و انسان از موضع حقوق شهروندی، حقوق خود و همنوعانش را یادآوری و مطالبه کرده است. برای همین هرگز فکر نمی‌کردیم بازداشت شود چون جرمی مرتکب نشده بود.»

این‌ها را منبع مطلعی که از دوستان یک شاعر جوان متولد تربت‌جام، از شهرهای خراسان رضوی است به ایران‌وایر می‌گوید. «کسری تبریزی»، شاعر ترانه‌سرا، متولد ۱۳۷۴ است. او فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی رشته ژنتیک از دانشگاه زاهدان و دانشجوی همین رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه اصفهان است.

منبع مطلعی که با ایران‌وایر گفتگو کرده است می‌گوید کسری تبریزی مشهور به «هیربد» در تجمعات اعتراضی مردم زاهدان در دی‌ ۱۳۹۶ حضور فعال داشت اما ۱۵ ماه بعد از اعتراضات دی‌ماه بازداشت شد: «۲۴بهمن۱۳۹۷ کسری توسط ماموران اطلاعات سپاه در اصفهان بازداشت شد. همان‌طور که گفتم حدود ۱۵ ماه بعد از تجمعات اعتراضی که در زاهدان اتفاق افتاد. او با شکایت دادستان زاهدان بازداشت شده و برای همین هم از اصفهان به زاهدان منتقلش کردند.»

تبریزی در جریان بازجویی‎‌ها متوجه می‌شود که از مدت‌ها پیش تحت نظر بوده است: «به او گفته بودند تو لیدر اعتراضات دی‌ماه بودی و ۳۳ روز او را در بازداشت و تحت بازجویی قرار دادند.»

به گفته این منبع مطلع در همان روزهای اعتراضات چند نفر از کسانی که همراه کسری تبریزی بوده‌اند بازداشت شده و در بازجویی‌ها به حضور او در اعتراضات اشاره کرده بودند: «بعد از آزادی آن افراد، کسری تحت نظر قرار گرفت و بعد بازداشت شد چون متوجه شده بودند او فعالیت‌های دیگری هم دارد.»

کسری تبریزی در طول هفت سال گذشته با انتشار اشعار سیاسی و اعتراضی در شبکه‌های اجتماعی، اعلام حمایت از جنبش کارگران ایران، انتقاد از وضعیت کودکان کار، حمایت از زندانیان سیاسی، همدردی با خانواده زندانیان اعدام‌شده و مواردی ازاین‌دست فعال بوده است: «صفحه توییتر و کانال تلگرامی کسری بعد از بازداشت از دسترس خارج شدند. تلگرامش حدودا ۳۰۰ عضو داشت اما مطالبش خیلی بازنشر می‌شد و بازدیدکننده زیاد داشت؛ اما سابقه همه فعالیت‌ها و نوشته‌های انتقادی‌اش از هفت سال قبل همچنان در صفحه اینستاگرامش قابل‌مشاهده است.»

دوست آقای تبریزی در خصوص زمان و چگونگی بازداشت آقای تبریزی به ایران‌وایر می‌گوید: «حوالی ظهر روز ۲۴ بهمن کسری تبریزی برای انجام خریدهای روزانه از منزل خارج شده و وقتی مشغول برداشتن پول نقد از عابر بانک محل سکونتش بوده دو نفر در طرفین او قرار گرفته و با دعوتش به سکوت او را سوار یک خودرو می‌کنند. به او گفته بودند ساکت باش و جلب‌توجه نکن. هیچ حکمی هم ارائه نکرده بودند. توی ماشین به او گفته بودند ما ماموریم و شما بازداشت هستی اما بازهم نگفته بودند ماموران چه نهادی هستند.»

ماموران همراه با کسری تبریزی برای تفتیش منزل به محل سکونت او رفته و بعد از بازرسی، کتاب‌ها و لپ‌تاپ او را ضبط کرده و او را به بازداشتگاه منتقل می‌کنند: «یک روز بعد هم او را بردند دادگاهی در اصفهان و به او اعلام کردند دادستان زاهدان به اتهام «عضویت در گروه‌های معاند» از او شکایت کرده و باید به زاهدان منتقل شود.»

کسری تبریزی ۳۳ روز را در زندان اطلاعات سپاه در شهر زاهدان زندانی و تحت بازجویی بوده است. بازجویی‌ها از روزی ۳ ساعت تا ۸ ساعت طول می‌کشیده: «آن‌طور که کسری برای من گفت رفتار بازجوها اغلب محترمانه و به‌دوراز خشونت فیزیکی بوده اما تهدیدهای زیادی کرده‌اند. اینکه ما اگر بخواهیم می‌توانیم خانواده‌ات را هم بازداشت کنیم، همکاری کن وگرنه آن‌قدر اینجا می‌مانی که حساب روزها از دستت برود. یکی دو بار هم بازجو چهره‌اش را به کسری نشان داده تا جلب اعتماد کند و از روش‌های دوستانه برای رسیدن به پاسخ سوال‌هایش استفاده کرده است. همان‌جا هم به کسری گفته اتهام تو لیدری در اعتراضات است.»

به گفته این منبع مطلع رصد فعالیت‌های کسری تبریزی در فضای مجازی این تصور را برای بازجویان به وجود آورده بوده که او با شبکه مشخص یا گروه‌هایی که در ایران در زمینه مبارزه با نظام حاکم فعالیت می‌کند در ارتباط است برای همین هم به او گفته‌اند اتهامت لیدر بودن در تجمعات اعتراضی زاهدان است: «کسری می‌گوید در طول بازجویی یک سری اسامی را از او می‌پرسیدند که تو با این‌ها کار می‌کنی اما کسری اصلا آن‌ها را نمی‌شناخته و با هیچ شبکه‌ای نه در داخل نه در خارج از ایران همکاری نداشته است. ا و کاملا مستقل کار می‌کرد.»

بعد از بازجویی‌ها کسری تبریزی با وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده و به اصفهان برای ادامه تحصیل بازمی‌گردد: «نکته عجیب این ماجرا اینجاست که بازداشت کسری اصلا به دانشگاه محل تحصیلش اعلام نشد. وقتی آزاد شد حدودا ۴۵ روز از آخرین حضورش در دانشگاه می‌گذشت. انتظار داشت وقتی به دانشگاه مراجعه می‌کند برای ورود یا حضور با ممانعت مقامات مسئول مواجه شود اما آن‌ها اصلا از بازداشت او مطلع نبودند.»

کسری تبریزی بلافاصله پس از آزادی موقت برای انجام امور حقوقی با یک وکیل مشورت می‌کند. منبع مطلعی که با ایران‌وایر گفتگو کرده است می‌گوید دو ابلاغیه مجزا به دست وکیل آقای تبریزی رسیده است که او را برای حضور در دادگاه‌های کیفری و انقلاب شهر زاهدان احضار کرده‌اند: «ابلاغ اول از شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری شماره ۲ شهر زاهدان صادر شده است. تاریخ تشکیل دادگاه ۲۱خرداد۱۳۹۹ است و اتهام کسری تبریزی در آن «انتشار اکاذیب در فضای مجازی به‌قصد تشویش اذهان عمومی» قید شده است. ابلاغ دوم از شعبه دو دادگاه انقلاب شهر زاهدان صادر شده است. هیچ اتهامی در این ابلاغ مشخص نیست و تاریخ تشکیل دادگاه در آن ۲۹اردیبهشت۱۳۹۹ بوده اما گویا به دلیل شیوع ویروس کرونا به او گفته‌اند تاریخ این دادگاه تغییر کرده و متعاقبا اعلام خواهد شد.»

این شاعر جوان سه اثر منتشرشده دارد که دوتا را در ایران و یکی را در هلند به چاپ رسانه است. «خواب کرخت»، کتاب اول کسری تبریزی کتابی است با اشعار عاشقانه که سال ۱۳۹۵ توسط انتشارات «مایا» در ایران منتشر شده است: «این کتاب مشمول سانسور و ممیزی زیادی شد اما در آن زمان چون کسری تصمیم داشت حتما کتابش در ایران چاپ شود به این سانسور تن داد. ۹ شعر سیاسی- اجتماعی با مضامین کار کودکان و زندانیان سیاسی از این مجموعه حذف شد و باقی شعرهایی که عموما عاشقانه بودند منتشر شدند؛ اما او برای کتاب بعدی که به نظر می‌رسد دلیل اصلی بازداشت کسری باشد، تن به سانسور نداد.»

«بی‌سرزمین» نام کتاب دوم اوست. این منبع مطلع می‌گوید آقای تبریزی با چند انتشارات در ایران برای انتشار مجموعه دوم رایزنی کرد اما وقتی همه به او اعلام کردند این کتاب مجوز چاپ و نشر نخواهد گرفت آن را به نشر «روناک» در هلند سپرد و موفق شد در سال ۱۳۹۷ آن را منتشر کند: «کتاب دوم کسری همه مضامینی که خط قرمز نظام حاکم در ایران است را در برمی‌گیرد. از کودکان کار تا اعدام و زندانیان سیاسی، از حقوق زنان تا سانسور اهل قلم.» کتاب سوم کسری تبریزی «ریشه‌های سنگ» نام دارد که موضوعش غیرسیاسی است و به‌تازگی منتشر شده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.