رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | زندان سنندج؛ انتقال یک زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام


خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۶ اردیبهشت ماه، یک زندانی محکوم به اعدام جهت اجرای حکم به یکی از سلول های انفرادی زندان سنندج منتقل شد. این زندانی پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز شنبه ۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، غلامرضا (شورش) مروتی، جهت اجرای حکم اعدام به یکی از سلول‌های انفرادی زندان سنندج منتقل شد.

در این گزارش آمده است که این زندانی در تاریخ ۸ فروردین ۹۹، در پی شیوع ویروس کرونا و وقوع ناآرامی‌ها در زندان‌ها، همراه با شماری از زندانیان محبوس در زندان سقز متواری شده بود اما در نهایت در تاریخ ۱۸ فروردین بازداشت و به زندان سنندج منتقل شده بود.

لازم به ذکر است غلامرضا (شورش) مروتی، به اتهام قتل حین سرقت مسلحانه به اعدام و شلاق محکوم و از حدود ده سال پیش در زندان تحمل حبس می‌کند. این زندانی که سال ۹۶ پس از اعتراض به روند حقوقی پرونده‌اش از زندان رجایی شهر کرج به زندان سقز تبعید شده بود، تاکنون به دلیل شرایط بسیار سخت زندان و عجز از تحمل شرابط چندین بار از مسئولان درخواست اجرای حکم اعدام خود را داشته است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.