رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا درجهان؛ چهار ماه تعطیلی مدارس در ایتالیا، ادامه قرنطینه درمکه و مدینه


کرونا در هندحق نشر عکس
Reuters

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا مدارس را به دلیل شیوع کرونا تا سپتامبر (چهار ماه دیگر) تعطیل کرد.

به گفته آقای کونته بازگشایی مدارس در شرایط حاضر، جان بسیاری از معلمان را به دلیل سن بالای آنها را به خطر می‌اندازد.

این درحالی است که شماری از کشورهای اروپایی از جمله دانمارک بیشتر از یک هفته است که مدارس ابتدایی و کودکستان‌ها را باز کرده‌اند. آلمان و فرانسه هم گفته‌اند که بزودی با رعایت فاصله اجتماعی مدارس را باز خواهند کرد.

ایتالیا بشدت از کرونا لطمه خورده و بیش از ۲۶ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند، بیشترین آمار قربانیان در اروپا پس از اسپانیا.

در هند، گزارش‌ها از بالا رفتن آمار مبتلایان خبر می‌دهند و نارندرا مودی، نخست وزیر، از مردم خواسته محدودیت‌های قرنطینه از جمله حفظ فاصله اجتماعی را رعایت کنند. در شبانه روز گذشته ۲۰۰۰ مورد جدید ثبت شده، شمار مبتلایان به ۲۶ هزار نفر رسیده است و بیش از ۸۰۰ نفر هم جان‌باخته‌اند. دیروز به برخی کسب و کارهای کوچک محلی اجازه داده شد به شرط رعایت محدودیت‌ها و زدن ماسک با نیمی از کارکنان فعالیت‍شان را آغاز کنند.

در عربستان سعودی، ممنوعیت تردد ۲۴ ساعته لغو شده و مردم می‌توانند از ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر تردد کنند اما دو شهر مکه و مدینه همچنان در قرنطینه باقی می‌مانند. برخی از فعالیت‌های اقتصادی از چهارشنبه (۲۹ آوریل/ ۱۰ اردیبهشت) از سر گرفته می‌شوند. قرار است فروشگاه‌ها باز شوند و بعضی کارخانه‌ها به فعالیت‌عادی برگردند. محدودیت‌های جدید برای دو هفته اول ماه رمضان، در جاهایی که امکان رعایت فاصله اجتماعی وجود ندارد از جمله در سالن ورزش و رستوران اعمال نخواهد شد. عربستان تاکنون بیش از ۱۶ هزار مبتلا داشته است و ۱۳۶ نفر هم جان باخته‌اند.

در آلمان که از دیگر کشورهای اروپایی مرگ کمتری داشته، یک مقام وزارت خارجه از اولین گام‌ها برای کاهش محدودیت‌های قرنطینه خبر داده است.

آندرس میشلیز به بی‌بی‌سی گفت در مرحله اول به گروه‌های سنی مشخصی اجازه بازگشت به مدرسه و به برخی کسب و کارهای غیرضروری داده اجازه بازگشایی داده می‌شود.

در اسرائیل برخی کسب و کارها امروز فعالیت خود را از سر گرفته‌اند و دولت در حال بررسی بازگشایی مدارس است. رستوران‌ها هم اجازه پیدا کرده‌اند غذا به بیرون بدهند. شمار مبتلایان در اسرائیل ۱۵ هزار و ۳۹۸ نفر و درگذشتگان ۱۹۹ نفر اعلام شده است.

حق نشر عکس
AFP

در اسپانیا برای اولین بار در بیش از یک ماه، کمتر از ۳۰۰ نفر در یک شبانه روز جان باختند. پس از شش هفته ، از امروز به کودکان کمتر از ۱۴ سال اجازه داده شده از خانه خارج شوند.

در بریتانیا قرار است بوریس جانسون، نخست وزیر که به دلیل ابتلا به کرونا بیش از سه هفته از مسئولیت دور بوده از فردا دوشنبه ۲۷ آوریل، به سر کار برگردد.

در بریتانیا دیروز آمار جان‌باختگان کرونا از ۲۰ هزار نفر گذشت؛ به این ترتیب بریتانیا در کنار کشورهای اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و آمریکا دارای بیشترین آمار مرگ است.

Image caption

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا به دلیل ابتلا به کرونا بیش از سه هفته از وظایفش دور بود

دومنیک راب، وزیر خارجه که در غیاب آقای جانسون وظایف او را انجام می‌دهد، هشدار داده که موج دوم شیوع به اقتصاد و اعتماد عمومی ضربه خواهد زد بنابراین دولت باید در کاهش محدودیت‌ها با احتیاط عمل کند. به گفته آقای راب، رعایت فاصله اجتماعی مدتی برقرار خواهد ماند.

در کشور همسایه، فرانسه، پلیس یک محموله بزرگ، ۱۴۰ هزار ماسک، را که قرار بوده در بازار سیاه فروخته شوند هنگام تخلیه در شمال پاریس توقیف کرده است. در این کشور بیش از ۱۶۰ هزار نفر به کرونا مبتلا شده و ۲۲ هزار و ۶۱۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.