علیرضا سلیمی، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی و عضو هیئت علمی گروه بیهوشی بیمارستان مسیح دانشوری یکشنبه ۷ اردیبهشت در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) از مرگ ۴ متخصص بیهوشی به‌خاطر ابتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.
سلیمی با اشاره به بالا بودن ریسک ابتلا به ویروس کرونا برای متخصصان بیهوشی گفت: به دلیل فاصله ۱۵ تا ۲۰ سانتی با بیمارانی که مشکل تنفسی و نیاز به لوله‌گذاری دارند و مجاورت طولانی مدت با آن‌ها، آمار [ابتلا به ویروس کرونا در این گروه] خیلی بالا است و در یکی از بیمارستان‌ها از هفت متخصص بیهوشی، هر هفت نفر مبتلا شده‌اند.
به گفته او گروه متخصصان بیهوشی با کمبود نیروی انسانی، فرسودگی [ناشی از سختی کار] و ابتلا به کووید ۱۹ مواجه‌اند و با بازگشایی اتاق‌های جراحی که قرار است در بیمارستان‌ها انجام شود، خطراتی که متخصصان بیهوشی را تهدید می‌کند، افزایش پیدا خواهد کرد.
او خواهان بازنگری در این تصمیم و تعویق در انجام جراحی‌های غیر ضروری شد و گفت: «بحث بازگشائی بیمارستان‌ها بویژه اتاق‌های جراحی نیاز به برنامه‌ریزی دقیق‌تری دارد. خیلی دقیق‌تر از آن چیزی که انجام شده است. یکی از منابع اصلی انتقال ویروس‌های عفونی مراکز بهداشتی هستند. در واقع اقدامات مربوط به فاصله‌گذاری هوشمند، کمی شتاب‌زده بود. به اعتقاد بنده گام‌های بازگشایی به صورت تدریجی رعایت نشد. حداقل انتظار ما این است که در فضای درمانی این تدریج را رعایت کنند. پروتکل‌های جراحی را توسط انجمن های جراحی کشور بازنگری کنند. باید درمان‌هایی که می شود آنها را به تعویق انداخت، معوق شوند».