رسانه خبری پیامِ ایرانی

وعده روحانی برای بازگشایی اماکن مذهبی در ″مناطق سفید″ | ایران | DW


بر پایه آمار رسمی وزارت بهداشت روند ابتلا به ویروس جدید کرونا و مرگ بر اثر بیماری کووید- ۱۹ در روزهای گذشته سیر نزولی داشته است.

با این همه شماری از مسئولان هشدار می‌دهند که این روند شامل همه استان‌ها نمی‌شود و برخی دیگر نسبت به شروع موج تازه‌ای از گسترش ویروس کرونا به دلیل افزایش ترددها و کم‌توجهی به توصیه‌های بهداشتی، از جمله فاصله‌گذاری اجتماعی ابراز نگرانی می‌کنند.

با انتشار آمار رسمی درباره روند عمومی کند شدن شیوع کرونا و رفع محدودیت‌ها برای برخی فعالیت‌های اقتصادی و اداری، شماری از امامان جمعه، مانند احمد علم‌الهدی و برخی گروه‌ها خواستار بازگشایی زیارتگاه‌ها و لغو ممنوعیت برگزاری نماز جماعت شده‌اند.

رئیس جمهوری، حسن روحانی در نشست روز یک‌شنبه، هفتم اردیبهشت ستاد ملی مدیریت و مبارزه با کرونا در واکنش به این درخواست‌ها وعده‌هایی داده و در عین حال برای تحقق آنها پیش‌شرط‌های به نسبت دشواری اعلام کرده است.

تقسیم ایران به سه منطقه سفید، زرد و قرمز

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، روحانی از طرح پیشنهادی خبر داده که در آن بخش‌های مختلف ایران بر اساس میزان شیوع ویروس کرونا و آمار ابتلا و مرگ بر اثر آن و مطابق معیارها و مقررات وزارت بهداشت به سه منطقه سفید، زرد و قرمز تفکیک می‌شوند.

او در این باره گفت: «بر اساس این معیارها و به طور مثال اگر در یک شهرستانی ورودی به بیمارستان یک هفته صفر شده و فردی به بیمارستان مراجعه نکرده و فوتی هم نداشته است و بهبود یافتگان نیز افزایش پیدا کرد و این روند در هفته دوم تکرار شد وزارت بهداشت این منطقه را “منطقه سفید” اعلام می‌کند.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

حسن روحانی می‌گوید در مناطقی که به تائید وزارت بهداشت “سفید” اعلام می‌شوند مساجد، اماکن مذهبی و محل برگزاری نماز جمعه می‌تواند با رعایت پروتکل‌های مشخصی بازگشایی شود. او همچنین هشدار داده که اگر در مناطقی که سفید اعلام شوند مقررات بهشتی رعایت نشود ممکن است وضعیت به حالت زرد و حتی قرمز بازگردد که در این صورت محدودیت‌ها دوباره اعمال می‌شوند.

کمپین‌هایی برای بازگشایی مساجد و زیارتگاه‌ها

خبرگزاری فارس، نزدیک به نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران روز یک‌شنبه از “مطالبات متواتر”  تعدادی کمپین و “گروه‌های خودجوش” خبر داده که با توجه به از سرگیری فعالیت بازارها، مراکز خرید و بوستان‌ها خواستار رفع محدودیت‌ها برای مساجد و زیارتگاه‌ها شده‌اند.

Iran Teheran Coronavirus (picture-alliance/Xinhua/A. Halabisaz)

با تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا زیارتگاه‌ها و مساجد ایران دست‌کم تا نیمه اردیبهشت تعطیل می‌مانند

این خبرگزاری در صفحه ویژه‌ای زیر عنوان “فارس من” دو نمونه از این “کمپین‌ها” را معرفی کرده و برای آنها امضاء جمع می‌کند. در یکی از آنها با اشاره به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا برای تعطیلی مساجد تا نیمه اردیبهشت، نوشته شده انگیزه این اقدام شاید “ایجاد حاشیه امن برای دولت و مجلس فعلی” و در امان مانده آنها “در مقابل انتقادات مسلمین و ائمه جمعه‌ها” بوده است.

برگزاری مراسم غیرمجاز در ماه رمضان

در همین حال در رسانه‌های ایران و فضای مجازی گزارش‌های مختلفی درباره بی‌اعتنایی برخی گروه‌ها و هیئت‌های مذهبی به دستورالعمل‌های ستاد ملی و برگزاری مراسمی به مناسبت ماه رمضان در برخی شهرها از جمله تهران منتشر شده است.

حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیت اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا هفتم اردیبهشت در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا برگزاری این مراسم در تهران را تائید کرده و در عین حال گفته “این امر بسیار به ندرت بوده که مراتب از طریق مراجع ذیربط در حال پیگیری است”.

او درباره ادامه محدودیت‌ها در ارتباط با مراسم و تجمع‌های مذهبی گفته است: «تصمیمات قبلی ستاد ملی کماکان به قوت خود باقیست و تغییری اتفاق نیافتاده است. کماکان  برگزاری هرگونه مراسم اعم از رسمی و غیررسمی ممنوع است و با توجه به اهمیت سلامت آحاد جامعه تخلفات این امر قابلیت پیگیری دارد.»

در روزهای گذشته و با کاهش محدودیت‌ها، در برخی موارد استفاده از وسائل نقلیه عمومی در کلان‌شهرها بسیار افزایش یافته و ازدحام مردم امکان رعایت بسیاری از توصیه‌های بهداشتی، به خصوص فاصله‌گذاری اجتماعی را از میان برده است.

حسن روحانی می‌گوید در جلسه هفتم اردیبهشت ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره ازدحام در مترو و اتوبوس و عدم رعایت فاصله‌گذاری بحث و قرار شد وزارت کشور اعلام کند که از چه روزی استفاده از ماسک برای سوار شدن به وسایل نقلیه عمومی ضروری است.

گذشتن تعداد مبتلایان از مرز ۹۰ هزار نفر

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری روزانه خود اعلام کرد در ۲۴ ساعت منتهی به نیمروز یک‌شنبه هفتم اردیبهشت هزار و ۱۵۳ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا شناسایی شده و تعداد مبتلایان به ۹۰ هزار و ۴۸۱ نفر رسیده است.

به گفته جهانپور در این بازه زمانی ۶۰ نفر دیگر بر اثر ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و تعداد قربانیان کرونا در ایران تا کنون پنج هزار و ۷۱۰ نفر بود است.

وزارت بهداشت از مدتی پیش از انتشار آمار تفکیکی استان‌ها در مورد ابتلا و مرگ بر اثر بیماری کووید- ۱۹ خودداری می‌کند و اطلاعات در این زمینه به صورت جسته گریخته، توسط مسئولان محلی و برخی مسئولان ارائه می‌شود.

محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت روز شنبه گفته است: «شیوع بیماری کرونا در کشور یکسان نیست و در برخی از استان‌های مهمان‌پذیر و پرتردد همچون آذریایجان‌های شرقی و غربی، تهران و فارس شاهد افزایش موارد ابتلا به کرونا هستیم.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او همچنین هشدار داده که اگر ترددهای شهری و بین‌شهری در استان‌هایی مانند گیلان، مازندران و قم که شیوع کرونا در آنها تا حدی کاهش یافته از سر گرفته شود و مردم به توصیه‌های بهداشتی و رعایت در خانه ماندن و فاصله‌گذاری اجتماعی توجه نکنند بیماری کووید- ۱۹ دوباره شعله‌ور می‌شود و تا زمانی که به طور کامل تحت کنترل در آید چند موج جدید خواهد داشت.

بنابر فهرستی که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز بر پایه آمار منابع مختلف کشورها ارائه می‌دهد تا ظهر هفتم اردیبهشت فراتر از دو میلیون و ۹۰۰ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در ۱۸۵ کشور شناسایی شده و بیش از ۲۰۳ هزار نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

ایالات متحده با نزدیک به ۹۴۰ هزار مبتلا و حدود ۵۴ هزار قربانی درگیرترین کشور جهان با ویروس کرونا به شمار می‌رود. ایران تا هفتم اردیبهشت به لحاظ تعداد مبتلایان و قربانیان در جایگاه هشتم قرار دارد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.