رسانه خبری پیامِ ایرانی

فوتبال از ۱۶ اردیبهشت برمی‌گردد؟ سازمان لیگ زیر فشار‌های داخلی و خارجی۰ دقیقه

پروژه آغاز لیگ برتر فوتبال ایران آغاز شده است. طرح «بازگشت فوتبال» در ایران را سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال نگارش کردند، وزارت ورزش به‌صورت تلویحی آن را تایید کرد و حالا باید به تایید نهایی «ستاد مقابله با کرونا» برسد.

ایران تنها کشوری نیست که سعی می‌کند از چاله تعطیلی لیگ بیرون بیاید. چه در خاورمیانه، چه در خاور دور و بخصوص در اروپا، بسیاری از کشورها، پروژه آغاز مجدد لیگ‌های فوتبال را بررسی کرده‌اند. به صورت نمونه روزنامه «بیلد» آلمان گزارش داده است که با پیشنهاد اولیه سازمان لیگ برتر فوتبال آلمان (بوندسلیگا)، رقابت‌های فوتبال این کشور از تاریخ ۹ می (بیستم اردیبهشت‌ماه) آغاز خواهد شد.

«کریستین شیفرت»، رییس این سازمان گفته است که در صورت اجازه دولت، این رقابت‌ها قطعا بدون تماشاگر آغاز خواهد شد.

درعین‌حال، فدراسیون فوتبال آلمان به وزارت بهداشت این کشور اعلام کرده که برای اجرای پروژه بازگشت به فوتبال، ۲۵ هزار کیت کرونا با بودجه ۲.۵ میلیون یورو برای تمامی بازیکنان و مربیان این لیگ نیاز است. این بودجه را البته اتحادیه بوندسلیگا تقبل خواهد کرد.

در انگلستان، تصمیم عجیبی به صورت شفاهی به گوش باشگاه‌ها رسیده است. اتحادیه فوتبال این کشور از باشگاه‌ها خواسته تا نظر خود را در مورد این‌که بازیکنان در زمان مسابقه از «ماسک» استفاده کنند به این اتحادیه بدهند. «پاتریک اشمیدت» ملی‌پوش اتریشی تیم بندرنزلی به روزنامه بیلد گفته: «این تصمیم بیشتر توهین‌آمیز و خنده‌دار است.»

فدراسیون فوتبال اتریش اما تصمیم نهایی‌ خود را گرفت. تاریخ دقیق آغاز رقابت‌های بوندسلیگای اتریش را اعلام کرد. ورود تماشاگران به ورزشگاه ممنوع شد. به‌این‌ترتیب سه گروه حق ورود به ورزشگاه را خواهند داشت؛ بازیکنان و مربیان، پرسنل اجرایی مسابقات، خبرنگاران و فیلم‌بردارها. همین‌طور فدراسیون فوتبال اتریش اعلام کرده است که بازیکنان و مربیان باید تست کرونا بدهند و هر بازی قبل از شروع مسابقه نتیجه تست را به مسوولین ارایه کنند.

در ایران اما جزییات به این حد شفاف ارائه نمی‌شود. برخی رسانه‌ها از تلاش باشگاه‌ها برای لغو مسابقات خبر می‌دهند و برخی از کوشش‌های سازمان لیگ برای برگرداندن تیم‌ها به جدول مسابقات؛ مثلا خبرگزاری تسنیم در گزارش هفتم اردیبهشت‌ماه خود خبر از «نامه چند باشگاه لیگ برتری به سازمان لیگ برای لغو کامل مسابقات» داد.

تسنیم از باشگاه‌های تراکتور، گل‌گهر، ماشین‌سازی و نساجی به‌عنوان مخالفان ادامه لیگ نام می‌برد. ماشین‌سازی و تراکتورسازی که در حقیقت هر دو توسط یک فرد به نام «محمدرضا زنوزی» اداره می‌شوند و عجیب نیست که هر دو خواهان پایان لیگ باشند. از سوی دیگر پرسپولیس، فولاد خوزستان، پیکان (با وجود قرار گرفتن در قعر جدول) و ذوب‌آهن مخالفت جدی خود را با پایان مسابقات به سازمان لیگ کشور اعلام کرده‌‌اند. استقلال، پدیده، سپاهان و سایپا از جمله باشگاه‌هایی هستند که علاقه‌ای به ادامه رقابت‌ها ندارند ولی دلیلی هم برای مخالفت با سازمان لیگ یا فدراسیون برای تصمیم نهایی‌اش نمی‌بینند.

این‌که میان باشگاه‌ها اختلاف‌نظرهایی در مورد ادامه رقابت‌های لیگ باشد طبیعی است، اما نکته ابهام‌برانگیز اینجاست که چرا سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال دلایل و چگونگی ازسرگیری لیگ برتر فوتبال ایران را به باشگاه‌ها توضیح نداده است.

آنچه سازمان لیگ به باشگاه‌های فوتبال ایران گفته در یک عبارت ساده خلاصه می‌شود: «برای آغاز مسابقات آماده باشید.» هنوز ۹ بازی به پایان لیگ برتر فوتبال ایران باقی مانده است. پرسپولیس با ۴۷ امتیاز در صدر نشسته و استقلال، سپاهان، تراکتورسازی و حتی شهرخودرو و فولاد خوزستان روی کاغذ شانس قهرمانی دارند. آن طرف در قعر جدول، باشگاه گل‌گهر با توجه به دیدارهای دشواری که تا پایان فصل برایش باقی مانده، به‌شدت خواهان لغو کامل مسابقات است. پیکان با ۱۵ امتیاز در رده شانزدهم یعنی آخرین جای این جدول قرار دارد. شاهین بوشهر ۱۶ امتیازی است، سایپا و گل‌گهر هم با ۱۹ امتیاز بوی سقوط را در ۹ هفته باقی‌مانده حس می‌کنند.

حالا اگر قرار باشد باشگاه‌ها برای ادامه مسابقات لیگ برتر آماده شوند، چقدر تا آغاز مسابقات فرصت آماده‌سازی خواهند داشت؟ قریب به دو ماه است که لیگ تعطیل شده و بازیکنان حتی حق تمرین گروهی را ندارند. بگذریم از این‌که برخی باشگاه‌ها با نادیده گرفتن دستورات ستاد مقابله با کرونا، به صورت گروهی تمرین می‌کردند.

سازمان لیگ فوتبال ایران مجبور است پروژه بازگشت به فوتبال را اجرا کند. دلایلش را باید در جبهه‌های مختلف دید.

نخست این‌که کنفدراسیون فوتبال آسیا از تمام کشورهایی که در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند درخواست کرده هرچه زودتر رقابت‌های لیگ خود را از سر بگیرند. همچنین فدراسیون جهانی فوتبال در آخرین مذاکرات خود با فدراسیون‌های ملی به آن‌ها تاکید کرد که از خاتمه دادن عجولانه به مسابقات داخلی به‌شدت خودداری کنند.

مورد بعد، درآمدهای فدراسیون فوتبال است. هرچند حق پخش تلویزیونی وجود ندارد، اما سازمان صداوسیما یکی از نهادهایی است که به فدراسیون فوتبال ایران برای ازسرگیری این مسابقات فشار می‌آورد. بخش عمده‌ای از درآمدهای این سازمان از آگهی‌هایی است که پیش و پس از مسابقات لیگ پخش می‌شود و از دو ماه پیش از بین رفت. «ایران‌وایر» سال ۱۳۹۶ به سندی دست یافت که نشان می‌داد صداوسیما فقط از بابت آگهی‌های دربی تهران در یک روز بیش از ۱۶ میلیارد تومان درآمد داشته است.

سوی دیگر آگهی‌های محیطی و درآمدهای پیامکی فدراسیون فوتبال قرار می‌گیرد. درآمدهایی که نیست و البته اگر لیگ ملغی شود فدراسیون و سازمان لیگ باید بخش عمده‌ای از دریافتی‌های خود را به اسپانسرها برگردانند.

امروز دوشنبه، «سهیل مهدی» سرپرست سازمان لیگ با اعضای ستاد مبارزه با کرونا دیدار می‌کند. نتیجه این مذاکرات باید به یک پاسخ قطعی برسد؛ آیا لیگ برتر فوتبال ایران از روز شانزدهم اردیبهشت ماه آغاز خواهد شد؟

سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال در تلاش برای قطعی کردن تاریخ شانزدهم اردیبهشت هستند؛ یعنی هشت روز دیگر. کدام باشگاه قادر است بازیکنانی که از دو ماه قبل تمرین منظم نداشته‌اند را برای حضور در لیگ آماده کند؟

مهم‌تر این‌که هیچ راه‌کار دقیقی (به‌جز ممنوعیت ورود تماشاگران به ورزشگاه) برای آغاز لیگ در نظر گرفته نشده است. نه تست کرونا از بازیکنان در دستور کار است و نه محدودیت‌هایی برای حفظ سلامت خبرنگاران، عکاسان و فیلم‌بردارها.

اگر ستاد مبارزه با کرونا با درخواست فدراسیون موافقت کند، شانزدهم اردیبهشت تاریخ آغاز لیگ برتر فوتبال ایران خواهد بود.

 

مطالب مرتبط:

لیگ‌های ایران منتظر تصمیم مشترک؛ از سپاه و دولت تا کنفدراسیون آسیا و فیفا

تصمیم فیفا برای برگزاری مجدد لیگ‌ها؛ ادبیات اینفانتینو تغییر کرد

چهار راه‌حل فیفا برای پایان لیگ‌ها؛ پرسپولیس با سه روش قهرمان می‌شود

تلاش پنهانی کنفدراسیون برای آغاز لیگ قهرمانان از مرداد؛ بازی با جان آسیا

 

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.