رسانه خبری پیامِ ایرانی

دبیرکل سازمان ملل در دوران جنگ ایران و عراق درگذشت | جهان | DWوزارت خارجه پرو بامداد پنج‌شنبه ۱۵ اسفند/ پنجم مارس اعلام کرد که خاویر پرز دکوئیار، دبیر کل سابق سازمان ملل در سن صد سالگی درگذشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مارتین ویسکارا، رئیس جمهوری پرو در یک پیام توئیتری با ستایش از خاویر پرز دکوئیار او را یک “دموکرات به تمام معنا” خواند که همه زندگی‌اش را وقف کارش کرده است.

خاویر پرز دکوئیار در سال ۱۹۲۰ به دنیا آمد و در فاصله سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۱ به عنوان پنجمین دبیرکل سازمان ملل متحد فعالیت کرد.

شش سال از جنگ هشت ساله و فرسایشی میان جمهوری اسلامی و عراق در دوره دبیر کلی این دیپلمات پرویی در سازمان ملل رخ داد و او برای کاهش تنش میان دو کشور و سرانجام اجرای قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت و خاتمه دادن به جنگ نقش مهمی بر عهده داشت.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

جنگ ایران و عراق ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ آغاز شد و ۲۹ مرداد سال ۶۷ (۱۹۸۸ میلادی) به طور رسمی خاتمه یافت. رهبر وقت جمهوری اسلامی، روح‌الله خمینی تیرماه همان سال قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت را پذیرفت و از این کار به عنوان “نوشیدن جام زهر” یاد کرد.

مرد تحولات مهم قرن بیستم

دوران ریاست خاویر پرز دکوئیار بر بزرگترین نهاد بین‌المللی، به خصوص دوره دوم کارش با شماری از مهم‌ترین تحولات قرن بیستم مصادف بود و او در بسیاری از آنها به عنوان میانجی و منادی صلح نقشی تعیین‌کننده بر عهده داشت.

خروج نظامیان شوروی سابق از افغانستان، پایان دادن به جنگ داخلی در السالوادور، حل برخی مناقشه‌های طولانی مدت در قاره آفریقا، از جمله استقلال نامیبیا از تحولاتی بود که دبیرکل وقت سازمان ملل برای به ثمر رسیدن آن تلاش زیادی کرد. این تلاش‌ها در سال ۱۹۸۸ به اهدای جایزه نوبل صلح به سربازان کلاه آبی این سازمان، نیروهای حافظ صلح منجر شد.

پرز دکوئیار پس از دو دوره پنجساله فعالیت به عنوان دبیرکل سازمان ملل به صحنه سیاست داخلی کشورش بازگشت و یک بار در سال ۱۹۹۵ نامزد پست ریاست جمهوری شد.

او که به زبان و فرهنگ فرانسه علاقه عمیقی داشت، پیش از بازنشستگی در سال ۲۰۰۴ مدتی سفیر پرو در پاریس بود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

آنتونیو گوترش، دبیر کل کنونی سازمان ملل ۱۹ ژانویه امسال در مراسم جشن صد سالگی تولد خاویر پرز دکوئیار از او به عنوان مردی که سیاست جهان در قرن بیستم را تحت تاثیر قرار داده ستایش کرد و گفت این دیپلمات پرویی همواره الهام بخش او بوده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.