رسانه خبری پیامِ ایرانی

طی سه ماه امسال بیش از ۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شدند


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل دوشنبه ۲۷ آوریل با نشر اعلامیه ای نوشت، طی سه ماه اول ۲۰۲۰ بیش از ۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شدند و ۷۶۰ غیرنظامی دیگر زخم برداشتند.

در این اعلامیه آمده، در مجموع ۱۲۹۳ مورد تلفات افراد غیرنظامی شامل ۵۳۳ کشته و ۷۶۰ زخمی در جریان سه ماه اول امسال در افغانستان ثبت شده است که بیش از ۱۵۰ کودک نیز شامل کشته شدگان اند و هم چنان قربانی اصلی جنگ غیرنظامیان هستند.

براساس این اعلامیه، عناصر مخالف دولت عامل بیشتر تلفات غیرنظامیان اند که شامل طالبان عامل ۳۹ درصد، شاخه خراسان داعش عامل ۱۳ درصد و باقی آمار مربوط عناصر نامشخص مخالف دولت افغانستان می شود. هم چنان یوناما نیروهای طرفدار دولت افغانستان را مسئول ۳۲ درصد تلفات افراد غیرنظامی در جریان سه ماه اول امسال گفته است.

دیبرا الینز نماینده خاص سرمنشی(دبیرکل) ملل متحد برای افغانستان گفته است: «من از تمام گروه های درگیر می خواهم تا از فرصتی که با فراخوان سرمنشی ملل متحد برای آتش بس جهانی جهت تمرکز بر تلاش های جمعی برای مبارزه با یک دشمن مشترک، شیوع کوید ۱۹ ارائه شده است، استفاده نمایند».

الینز ادامه داد: «برای حفظ زندگی تعداد بی شمار افراد ملکی در افغانستان و امید دادن به مردم برای آینده ای بهتر، مهم است تا خشونت با ایجاد یک آتش بس و آغاز مذاکرات صلح، متوقف شود».

گفتنی است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در پیامی به مناسبت ماه رمضان از گروه طالبان خواست به حرمت این ماه آتش بس کنند، اما طالبان این درخواست را رد کردند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.