رسانه خبری پیامِ ایرانی

‘پنج میلیارد دلار گمشده’؛ تعقیب قضایی ۲۵ کارمند بانک مرکزی ایران


رئیسیحق نشر عکس
Mizan

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران، می‌گوید این قوه گزارشی در خصوص اشتباه دیوان محاسبات دریافت نکرده است. و همزمان گزارش شده است که ۲۵ نفر از کارمندان بانک مرکزی به خاطر “تخلفات ارزی” تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

۲۶ فروردین امسال رئیس دیوان محاسبات کشور، بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد حدود ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ارز دولتی که در سال ۹۷ به صرافی‌ها و واردکنندگان داده شده بود، گمشده و به ازای آن کالایی وارد نشده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری، این گزارش را باعث “شبهه مردم” و “صد در صد غلط” خواند و عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران هم این گزارش را به روز نشده خواند و گفت واردکنندگان فقط در خصوص ۱/۵ میلیارد دلار به تعهد خود عمل نکرده‌اند که دولت این موارد را به سازمان تعزیرات اعلام کرده است.

اما اکنون ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران می‌گوید “گزارشی از دیوان محاسبات حاکی از تردید یا اشتباه در گزارش تفریغ بودجه ۹۷ واصل نشده است.”

به گفته آقای رئیسی حتی بر دقیق بودن گزارش تاکید شده است

همزمان، امروز، علی القاصی مهر دادستان تهران از تحت تعقیب قرار گرفتن ۲۵ نفر از کارمندان بانک مرکزی خبر داده است و گفته اتهام این افراد “تخلفات ارزی” اعلام شده است.

گفته شده این افراد تا سطوح مدیرکل را هم شامل می‌شود.

دادستان تهران گفته: “با مصوبه دولت (درمرداد سال ۹۷) از مجموع ارقامی که برای واردات کالا به کشور تخصیص یافت، حدود ۲۳ میلیارد آن برای کالاهای اساسی و ضروری و معادل هشت میلیارد هم برای کالاهای دیگر بوده است.”

پس از این مصوبه پرداخت ارز برای کالاهای غیرضروری متوقف شد و قرار شد مابقی ارز به نرخ نیما محاسبه و مابه‎التفاوت آن به دولت برگردانده شود.

دادستان تهران گفته “باقیمانده ارز رقمی بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان بوده که باید برگردانده شود.”

یک هفته پیش، ابراهیم رئیسی پس از قرائت گزارش دیوان محاسبات کشور درباره ‘پنج میلیارد دلار گمشده’، از دادستانی تهران خواسته بود به این موضوع رسیدگی کند و از دولت به خاطر عدم اصلاح ‘ساختارهای فسادزا’ انتقاد کرد.

دیوان محاسبات کشور در گزارش تفریغ بودجه ۹۷ گفته بود مجموع ارز دولتی که دو سال پیش به واردکنندگان داده شده، ۳۱ میلیارد دلار بوده است که ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ان وارداتی به همراه نداشته.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.