رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمریکا معافیت​​ عراق برای خرید برق ایران را ۳۰ روز تمدید کرد | ایران | DWمایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با صدور مجوز تمدید معافیت عراق برای وارد کردن برق از ایران موافقت کرده است. این خبر را خبرگزاری رویترز روز دوشنبه هشتم اردیبهشت (۲۷آوریل) به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گزارش کرده است. این مقام آمریکایی که رویترز نامش را ذکر نکرده گفته است این تمدید تا تشکیل دولت عراق فقط به مدت یک ماه انجام گرفته و در ۲۶ مه دوباره منقضی می​‌شود.

در مقایسه با دوره​‌های پیشین که ۹۰ روزه و ۱۲۰ روزه بوده معافیت عراق این بار کوتاه مدت است.

در عراق هنوز دولتی با ثبات تشکیل نشده و در طول ۱۰ هفته گذشته سه بار برای تشکیل دولت جدید تلاش شده است.

اوایل ماه آوریل مصطفی الکاظمی، رئیس سازمان اطلاعات عراق مامور تشکیل دولت جدید عراق شد. 

به گفته مقام وزارت خارجه آمریکا در صورت پایان یافتن مهلت تمدید، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا معافیت عراق را دوباره بررسی خواهد کرد. آمریکا پیش از این هم بارها به مدت سه و چهار ماه معافیت واردات انرژی عراق از ایران را تمدید کرده بود.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

عراق برای تأمین نیازهای برق خود به شدت وابسته به گاز طبیعی ایران است. واردات گازی این کشور از ایران در ماه‌های تابستان به اوج خود می‌رسد و مجموعاً شامل یک سوم انرژی مصرفی کشور می‌شود.

مقامات آمریکایی می​‌گویند عراق به عنوان دومین تولیدکننده نفت در سازمان اوپک باید در جهت استقلال انرژی خود گام بردارد.

مناسبات آمریکا و عراق در این اواخر تیره شده است. آمریکا ارتش عراق را متهم کرده که از نیروهای آمریکایی مستقر در عراق حمایت نکرده است. در ماه​‌های گذشته گروه​‌های شیعه وابسته به جمهوری اسلامی ایران بارها مقر سربازان آمریکایی را مورد حمله قرار داده​‌اند.

از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروهای قدس سپاه پاسداران در نزدیکی بغداد، تنش میان ایران و آمریکا در خاک عراق اوج بیشتری گرفته است. یکی از اقدامات تاکنونی آمریکا به منظور محافظت از نیروهای خود در برابر حملات احتمالی ایران و متحدانش استقرار سامانه پدافند موشکی پاتریوت در برخی پایگاه‌های آمریکا در عراق بوده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.