رسانه خبری پیامِ ایرانی

نتایج انتخابات در حوزه تفرش در آستانه ابطال۱ hour, 41 minutes

نتایج انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه تفرش و آشتیان به دلیل معتبر نبودن مدرک تحصیلی منتخب این حوزه در آستانه ابطال قرار گرفته است. به گفته عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، وزارت علوم صحت اعتبار مدرک کارشناسی ارشد سینا کمالخانی منتخب تفرش در مجلس را تایید نکرده است.

داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن، شرط لازم برای کاندیداتوری انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش «ایران وایر» به نقل از تسنیم، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفتگویی درباره موضوعات مطرح شده درباره مدرک تحصیلی سینا کمالخانی منتخب حوزه تفرش در مجلس یازدهم، گفت: آنچه که ما در پرونده از ایشان داشتیم و بررسی کردیم، گواهی تحصیلی بود که مشکلی در ابتدای امر نداشت و در بررسی صلاحیت هم، چون هیچ مسئله‌ای در این زمینه نبود، موضوع مورد تایید واقع شد.

وی افزود: اما اخیرا با توجه به موضوعات مطرح شده، موضوع را جویا شده و یک نامه ای از یک موسسه در یکی از استان ها دریافت کردیم که طی این نامه، اعلام شده که از این فرد با چنین مشخصاتی که مدعی شده که در مقطع کارشناسی ارشد علوم اجتماعی در این موسسه تحصیل کرده، سوابقی وجود ندارد و وی در این موسسه تحصیل نکرده است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: ما موضوع را از وزارت علوم به عنوان مرجع اعلام نظر در این‌باره جویا شدیم که وزارت علوم امروز طی نامه ای اعلام کرد که مدرک تحصیلی منتخب تفرش در مقطع کارشناسی ارشد از آن موسسه، فاقد مجوز از شورای گسترش آموزش عالی است و مدرک ایشان را تایید نکرد.

کدخدایی ادامه داد: ما با خود فرد (سینا کمالخانی) تماس گرفتیم، ایشان مدعی هستند که مدرک من معتبر است و ما درخواست کردیم که اگر اسناد دیگری دارند، ارائه دهند و ما این هفته موضوع را در جلسه چهارشنبه شورای نگهبان مطرح کرده و تصمیم خواهیم گرفت.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه اگر شبهات مطرح شده درباره مدرک تحصیلی منتخب تفرش تایید شود، تکلیف چیست، تاکید کرد: اگر مدرک تحصیلی وی مورد تایید قرار نگیرد، ما انتخابات را در تفرش ابطال کرده و انتخابات میان دوره‌ای برگزار خواهیم کرد.

ابطال حوزه انتخابیه تفرش در حالی مطرح می شود که شورای نگهبان پیش از این صحت انتخابات این دوره را اعلام کرده و قاعدتا ایراد به گواهی تحصیلی یا هر ایراد دیگری به منتخبان باید در جریان بررسی اعتبارنامه آنها در مجلس شورای اسلامی مطرح شود. شورای نگهبان در دوره دهم نیز با صدور حکم عدم صلاحیت مینو خالقی منتخب اصفهان پس از تایید صحت انتخابات، چالش برانگیز شد و در نهایت اجازه نداد مینو خالقی بر کرسی نمایندگی مجلس تکیه زند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.