رسانه خبری پیامِ ایرانی

نیوزیلند: فعلا شیوع کرونا را ‘ریشه‌کن’ کردیم


خانم آردرن گفته اگر قرنطینه سخت‌گیرانه در این کشور اعمال نمی‌شد، همه‌گیری کرونا در این کشور به سوی یک فاجعه می‌رفتحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

خانم آردرن گفته اگر قرنطینه سخت‌گیرانه در این کشور اعمال نمی‌شد، همه‌گیری کرونا در این کشور به سوی یک فاجعه می‌رفت

جسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند می‌گوید انتقال فرد به فرد و گسترش اجتماعی ویروس جدید کرونا در کشورش در حال حاضر متوقف شده است. نیوزیلند یکی از موفق‌ترین کشورها در مقابله با کرونا بوده و اکنون در حال لغو محدودیت‌های ناشی از این همه گیری است.

نیوزیلند که برای چند روز است تعداد تازه مبتلایان را زیر ۱۰ نفر اعلام کرده و حتی روز یکشنبه گذشته تنها یک مورد جدید ابتلا به این ویروس را گزارش کرده، به گفته خانم آردرن کرونا را «در حال حاضر ریشه کن» کرده است.

با وجود این، مقام‌ها هشدار داده‌اند که چنین موفقیتی نباید موجب اهمال و نادیده گرفتن ملاحظات پیش‌گیرنده شود چرا که ممکن است هنوز موارد جدید ابتلا شناسایی و یا از طریق مسافرت روی دهد.

این سخنان را خانم آردرن که طی دو هفته گذشته بسیاری او را یکی از موفق‌ترین رهبران جهان در مقابله با کرونا خوانده‌اند، این اظهارات را تنها ساعاتی پیش از لغو محدودیت‌ها ایراد کرد. نیوزیلند یکی از سخت‌گیرانه‌ترین قرنطینه‌ها را به اجرا گذاشته بود و به نظر می‌رسد اکنون به استقبال نتایج مثبت آن می‌رود.

بیشتر بخوانید

از روز سه‌شنبه، ۲۸ آوریل، برخی از کسب وکارهای غیرضروری و خدمات آموزشی و بهداشتی بازگشایی خواهند شد.

با وجود این، هنوز از بخش بزرگی از مردم این کشور خواسته شده که در خانه بمانند و تعاملات اجتماعی خود را از سر نگیرند.

جسیندا آردرن روز دوشنبه، ۲۷ آوریل، گفت: «ما اکنون به فعالیت های اقتصادی اجازه بازگشایی می دهیم اما زندگی اجتماعی ما همچنان محدود خواهد ماند.»

نیوزیلند از زمان آغاز همه‌گیری کرونا کمتر از ۱۵۰۰ مرگ ناشی از کووید۱۹ و مشکوک به این بیماری که ناشی از ابتلا به ویروس جدید کرونا است گزارش کرده است.

حق نشر عکس
AFP

Image caption

نیوزیلند یکی از سختگیرانه‌ترین قرنطینه‌ها را به اجرا گذاشته بود

دولت استرالیا اپلیکیشن ردیابی کرونا را راه انداخت

همزمان در همسایه بزرگ نیوزیلند یعنی استرالیا، مقام‌ها استفاده از فناوری‌های دنیای اینترنت و تلفن‌های هوشمند برای کنترل کرونا را آغاز کرده‌اند.

دولت استرالیا از میلیون‌ها شهروند که تلفن هوشمند دارند خواسته اپلیکیشن ردیابی و کنترل شیوع کرونا را نصب کنند. دولت قول داده است که در استفاده از این اپلیکیشن حریم خصوصی شهروندان رعایت شود.

دولت استرالیا می‌گوید در نخستین ساعت‌های عرضه این اپلیکیشن بیش از یک میلیون استرالیایی آن را در تلفن خود نصب کرده‌اند.

اپلیکیشن کوویدسیف (COVIDSafe) وقتی دو نفر به اندازه یک متر و نیم به هم نزدیک می‌شوند، یک سیگنال بلوتوث بینشان رد و بدل می‌کند به نشانه “دست دادن دیجیتال”.

اگر کسی بیش از ۱۵ دقیقه در تماس نزدیک با فردی بوده که آزمایش کرونایش مثبت شده، اپلیکیشن با پیامی او را مطلع می‌کند.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

اپلیکیشن مشابهی پیش ار این در سنگاپور تولید و به کار گرفته شده بود

کریگ هانت، وزیر بهداشت و سلامت استرالیا در توئیتر از مردم خواست با نصب و استفاده از این اپلیکیشن، “جان خود، خانواده و دیگران و از همه بالاتر پرستاران و پزشکان را حفظ کنند.”

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا نیز گفت اگر تعداد کسانی که از این اپلیکیشن استفاده کنند، به حد کافی برسد، محدودیت‌های اجتماعی کمتر می‌شوند. به گفته دولت استرالیا برای حداکثر بهره‌برداری از این اپلیکیشن باید حداقل چهل درصد مردم آن را نصب و استفاده کنند.

در واکنش به نگرانی‌ از نقض حریم خصوصی و اینکه چه کسانی به اطلاعات ذخیره شده دسترسی خواهند داشت، دولت استرالیا اطمینان داده که فقط مقامات بهداشت و درمان حق استفاده و دسترسی به آنها را دارند.

بیشتر بخوانیدمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.