رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ایران: افزایش آمار مبتلایان به ۲۸ نفر؛ مرگ ۵ نفر


کرونا در ایرانحق نشر عکس
AFP

وزارت بهداشت ایران از افزایش تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران خبر داد.

کیانوش جهانپور، رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت ایران صبح روز شنبه ۳ اسفند، ۲۲ فوریه، در یک برنامه تلویزیونی گفت که در فاصله دیروز ظهر تا پیش از ظهر امروز ۱۰ مورد قطعی جدید ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده است.

او همچنین از مرگ یکی دیگر از بیماران مبتلا به کرونا خبر داد، به این ترتیب شمار رسمی افرادی که در اثر کرونا در ایران درگذشتند به ۵ نفر رسید.

به گفته آقای جهانپور، ۸ نفر از این افراد از بیماران شهر قم و دو نفر از آنها از میان بیمارانی بودند که در تهران از آنها آزمایش کرونا گرفته شد.

ایران روز گذشته تایید کرد که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آن کشور به ۱۸ نفر رسیده و ۴ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا در شهر قم شناسایی شد.

پیشتر سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران شمار افراد مشکوک به داشتن ویروس کرونا را ۲۸۵ نفر خوانده و از مردم کشورش خواسته تا مسایل پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس را رعایت کنند.

به دنبال مطرح شدن انتقادهایی از نحوه برخورد مقام‌های جمهوری اسلامی با ویروس کرونا و آماده نبودن آنها، وزیر بهداشت ایرانگفت “توصیه می‌کنم مردم نهراسند، همه نیرو‌های ما در راه مقابله با این ویروس بسیج شده‌اند.”

یک مقام وزارت بهداشت ایران دیروز گفته بود “بیش از ۷۳۵ مورد، با علائم شبه‌آنفلوآنزا تحت نظر قرار گرفته و بستری شده‌اند”.

وزیر بهداشت ایران گفته است “همزمانی” ویروس آنفلوآنزا و کرونا در ایران باعث شده تا در شرایط فعلی همه بیماران با پروتکل ویروس کرونا بررسی شوند.

او گفته است رسیدگی به مبتلایان و افراد مشکوک به کرونا “رایگان” خواهد بود.

آقای نمکی، شست‌و‌شوی دست‌ها، پرهیز از روبوسی، پرهیز از دست دادن و عدم تردد در اماکن شلوغ را الزامی خوانده و توصیه کرده برگزاری برخی نشست‌ها در کشور لغو شوند.

اما به نظر نمی‌رسد تصمیم‌گیری در این مسایل با وزارت بهداشت ایران باشد.

وزارت بهداشت ایران در زمان شیوع ویروس در چین خواهان توقف پروازها به این کشور شد اما این پروازها همچنان ادامه داشته است.

پس از شناسایی اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در قم، درخواست‌هایی برای اعمال محدودیت‌های ترددی در قم از جمله در اماکن مذهبی مطرح شد اما یک مقام وزارت بهداشت ایران به خبرگزاری ایلنا گفته است “تصمیم‌گیری درباره قرنطینه قم با وزرات بهداشت نیست و ارگان‌های دیگر باید این کار انجام دهند.”

مینو محرز، عضو کمیته بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت ایران گفته است این وزارتخانه تنها می‌تواند چنین درخواستی ارائه دهد.

آقای نمکی گفته است بسیاری از مبتلایان به کرونا در قم “رو به بهبودی و ترخیص از بیمارستان هستند.”

نحوه اطلاع‌رسانی مقام‌های ایران در باره ویروس کرونا هم با انتقادهای رو‌به‌رو بوده و وزیر بهداشت ایران در پاسخ گفته است “اگر مورد جدیدی مثبت اعلام شود، روزانه اطلاع رسانی خواهیم کرد.”

مقام‌های دولت ایران به پنهان‌کاری درباره شیوع این ویروس در کشور متهم شده‌اند. محمود صادقی، نماینده تهران که صلاحیتش برای این دور انتخابات مجلس تائید نشد، این پنهان‌کاری را شبیه پنهان‌کاری درباره شلیک موشک سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراین دانسته است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.