رسانه خبری پیامِ ایرانی

افشاگران حقایق مربوط به کرونا در چین ناپدید شدند | جهان | DWفعالان فضای مجازی در چین حکومت این کشور را متهم به پنهان کردن اطلاعات مهمی درباره ویروس کرونا و چگونگی شیوع بیماری کووید−۱۹ متهم می‌کنند. به همین دلیل فعالان انجمن ضد سانسور «ترمینوس۲۰۴۹» (Terminus2049) خود مقالات و اطلاعات بسیار، از جمله از زبان ساکنان شهر ووهان در این باره در اینترنت منتشر کرده‌اند. 

اما این فعالیت پیامدهای ناگواری برای سه تن از اعضای این گروه داشت. خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که از روز ۱۹ آوریل تاکنون هیچ اثری از آنان در دست نیست. یکی از آنها به این خبرگزاری گفته است که این سه نفر به احتمال قوی دستگیر شده‌اند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

خبرگزاری فرانسه نوشته است به مدرکی دست یافته که پلیس پکن در آن به خانواده‌های یکی از فعالان این گروه به نام “کای وی” و دوست دختر او به نام “تانگ” اطلاع داده‌ است که این دو نفر به اتهام “تبلیغ و تحریک به اغتشاش عمومی” در “حصر خانگی در محلی معین” به سر می‌برند و تحت نظر هستند.

حکومت چین با اتهاماتی که این چنینی بسیاری از فعالان حقوق بشری و منتقدین را بازداشت کرده است. این اتهامی است که می‌تواند تا پنج سال زندان به دنبال داشته باشد.

 برادر یکی از این فعالان به نام “چن مای” به خبرگزاری فرانسه گفته است پلیس درباره محل نگهداری برادرش “چن کون” هیچ اطلاعی به خانواده آنها نداده است. او به این خبرگزاری گفته است از آنجا که کای و چن هر دو برای گروه «ترمینوس۲۰۴۹» فعالیت می‌کردند، حدس می‌زنیم که ناپدید شدن آنها هم در همین رابطه باشد. 

ناپدید شدن فعالان این گروه، فضای مجازی در چین را به شدت خشمگین کرده است. خانم گوا یوهوها، پروفسور علوم اجتماعی در پکن با لحنی عصبانی در توییتر خود نوشت است: «آنها چه تحریکی کرده‌ یا چه کار خلافی را تبلیغ کرده‌اند؟ مدارک‌تان را به من نشان دهید».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.