رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | زندان همدان؛ انتقال یک زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام


خبرگزاری هرانا – امروز دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه، یک زندانی در زندان مرکزی همدان که پیشتر از بابت اتهامات مربوط به “مواد مخدر” به اعدام محکوم شده بود، جهت اجرای حکم به یکی از سلول های انفرادی این زندان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، امروز دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، یک زندانی محکوم به اعدام جهت اجرای حکم به یکی از سلول های انفرادی زندان مرکزی همدان منتقل شد.

هویت این زندانی “واحد رستم‌زاده”، ۳۰ ساله و از اهالی همدان احراز شده است.

بر اساس این گزارش، خانواده این زندانی محکوم به اعدام، توسط مسئولان زندان همدان جهت ملاقات آخر در روز سه‌شنبه ۹ اردیبهشت ماه، به این زندان فراخوانده شده اند. حکم اعدام این زندانی که پنج سال پیش از بابت اتهامات مربوط به “مواد مخدر” بازداشت و به اعدام محکوم شده بود در روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه به اجرا در خواهد آمد.

این متهم در حالی به اعدام محکوم شده است که در سال ۹۶ بر اساس ماده اول قانون مدنی و اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی، حسن روحانی طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر که موجب محدودسازی استفاده از مجازات اعدام میشود را به وزارت دادگستری ابلاغ کرده بود.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.