رسانه خبری پیامِ ایرانی

دیدار اردوغان و پوتین در مسکو؛ ‘رابطه ترکیه و روسیه در بهترین سطح است’


رجب طیب اردوغانحق نشر عکس
AFP/Getty Images

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مسکو دیدار و گفت و گو کردند. هدف این ملاقات رسیدن به راهی برای کاهش تنش‌ها در استان ادلب سوریه است.

آقای اردوغان، روز پنجشنبه ۵ مارس، (۱۵ اسفند)‌ پیش از آغاز گفت و گو با همتای روس خود در مسکو به خبرنگاران گفت: “می‌دانم که همه دنیا از نزدیک در حال دنبال کردن جلسه امروز ما هستند. من فکر می‌کنم که گام‌هایی که امروز ما برمی‌داریم و تصمیمات درستی که خواهیم گرفت وضعیت را بهتر خواهد کرد.”

هفته گذشته‌ بیش از ۳۰ نفر از نیروهای ترکیه در اثر حملات هوایی نیروهای دولت سوریه و با حمایت نیروهای روسی کشته شدند. ترکیه، که از شورشیان در ادلب حمایت می‌کند،‌ این حملات را با حمله به نیروهای دولتی سوریه تلافی کرد.

بالا گرفتن تنش در منطقه‌ نگرانی‌ها از ایجاد درگیری مستقیم میان ترکیه و روسیه را افزایش داد اما آقای اردوغان، در حالیکه در کنار همتای روس خود نشسته بود، “رابطه خوب روسیه و ترکیه” را ستود.

آقای اردوغان پیش از آغاز گفت و گوها به خبرنگاران گفت که رابطه ترکیه و روسیه در اوج قرار دارد. او گفت: “رابطه ما در حوزه دفاع،‌ تجارت و همه حوزه‌ها در حال گسترده‌تر شدن هم هست.”

حق نشر عکس
AFP/Getty Images

کشته شدن ۱۵غیرنظامی در ادلب

در تازه‌ترین تحول منطقه گزارش شده که در اثر حملات هوایی نیروهای روسی دستکم ۱۵ غیرنظامی در استان ادلب کشته شدند.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، می‌گوید یک کودک در میان کشته‌شدگان بوده است و تعداد زیادی از غیرنظامیان به شدت مجروح شده‌اند.

این حمله هوایی در خارج شهر معره مصرین، در نزدیکی شهر ادلب اتفاق افتاده است.

دیدار روسای جمهور ترکیه و روسیه در حالی انجام شده که دیروز سخنگوی وزارت دفاع روسیه علیه حملات نظامی ترکیه در استان ادلب سوریه موضع گرفت.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفته بود که واحدهای ارتش ترکیه همکاری خود با شبه‌نظامیان تحت حمایت خود در سوریه را تقویت کرده و گلوله‌باران بخش‌هایی از پایگاه نظامی حمیمیم “به رویدادی روزمره تبدیل شده است.” این پایگاه محل استقرار نیروهای روسی و پایگاه هوایی اصلی آن کشور در سوریه است.

نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه در دو ماه گذشته حملاتشان در ادلب را تشدید کردند و پیشروی‌های زیادی داشتند.

حق نشر عکس
AFP/Getty Images

Image caption

در تازه ترین حملات هوایی نیروهای تحت حمایت روسیه در معره مصرین در نزدیکی شهر ادلب دستکم ۱۵ غیرنظامی کشته شدندمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.