رسانه خبری پیامِ ایرانی

ادامه تنش میان ترامپ و خبرنگاران بر سر توصیه موادضدعفونی‌کننده


Donald Trumpحق نشر عکس
AFP

دونالد ترامپ می‌گوید “نمی‌داند و نمی‌تواند تصور کند” چرا تلفن‌ها به دفاتر دولت‌های ایالتی درباره “تزریق موادضدعفونی‌کننده” افزایش یافته است.

فرمانداران ایالت‌های میشیگان و مریلند ضمن هشدار درباره هرگونه تزریق یا نوشیدن مواد ضدعفونی‌کننده برای درمان کووید۱۹ می‌گویند صدها تلفن در این باره دریافت کرده‌اند.

البته بعد از بالاگرفتن انتقادها از توصیه هفته گذشته آقای ترامپ درباره تزریق موادضدعفونی‌کننده، او تلاش کرد این اظهارات را پس بگیرد و گفت این سخنان را با جدیت نگفته است.

موادضدعفونی‌کننده در صورت بلعیدن و ورود به بدن بسیار خطرناکند و از مایعات بسیار سمی محسوب می‌شوند.

روز دوشنبه، ۲۷ فوریه، آقای ترامپ که در کنفرانس خبری روزانه کاخ‌سفید شرکت کرده بود در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا او مطلع است که فرماندار مریلند گفته صدها تلفن درباره این اظهارات رییس‌جمهوری دریافت کرده، گفت: “نه! نمی‌توانم تصور کنم چرا؟”

آقای ترامپ در پاسخ بعدی به این سوال که آیا “مسئولیت این افزایش تلفن‌ها را به عهده می‌گیرد” گفت: “نه”.

هفته گذشته، لری هوگن، فرماندار ایالت مریلند که یک جمهوری‌خواه است در جریان کنفرانس خبری روزانه خود ضمن هشدار جدی درباره پرهیز از تزریق مواد ضدعفونی‌کننده گفت که در چند روز گذشته دفاتر دولت ایالتی صدها تلفن در این رابطه دریافت کرده‌اند.

آقای ترامپ این اظهارات را روز پنجشنبه و در جریان کنفرانس خبری روزانه خود درباره کرونا ایراد کرد و گفت: “من دارم می‌بینم که موادضدعفونی کننده چه طور این ویروس را نابود می‌کند، ظرف تنها یک دقیقه. و آیا راهی هست که ما بتوانیم در این باره کاری بکنیم، با تزریق آن و یا شستشوی داخلی توسط آن؟”

با وجود این، او فردای این اظهارات، یعنی روز جمعه گذشته به یک خبرنگار که از او در همین رابطه پرسید گفت: “من آن سوال رو با طعنه طرح کردم که ببینم واکنش خبرنگارانی مثل تو چه خواهد بود؟”

اما تعداد زیادی از رسانه‌های آمریکا در چند روز گذشته بارها با پخش دوباره این اظهارات تلاش کرده‌اند که لحن آقای ترامپ به هنگام ایراد این سخنان را برای مخاطبان ترسیم کنند.

آقای ترامپ روز دوشنبه به سوال درباره احتمال تلاش او برای به تعویق انداختن انتحابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر آینده هم پاسخ داد و ضمن رد هرگونه شایعه‌ای در این باره، گفت که شخصا با اشتیاق منتظر فرا رسیدن روز انتخابات است.

کنفرانس خبری کاخ‌سفید درباره چگونگی مقابله با همه گیری کرونا در آمریکا امروز، دوشنبه ۲۷ آوریل، در حالی برگزار شد که آمار جان باختگان در این کشور فراتر از ۵۵ هزار نفر رفته و جمع مبتلایان شناسایی شده هم به رقم یک میلیون نفر نزدیک می‌شود.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

برخی از کسب و کارها در چند ایالت آمریکا از روز جمعه اجازه بازگشایی یافته‌اند

ایالت‌های بیشتری به سوی حذف قرنطینه می‌روند

روز دوشنبه همچنین چند ایالت دیگر آمریکا شروع به لغو محدودیت‌های کرونا کردند هر چند مقام‌های بهداشتی این کشور توصیه کرده‌اند که فاصله‌گذاری فیزیکی باید تا پایان تابستان رعایت شود.

این در حالی است که روز جمعه آمریکا شاهد بزرگترین خیزش نموداری در زمینه تعداد مبتلایان به ویروس جدید کرونا در یک روز بود.

با وجود این نرخ ابتلا به کرونا در بسیاری از کانون‌های این همه گیری، چون نیویورک، رو به کاهش گذاشته است.

مقام‌های بهداشتی و برخی فرمانداران هم هشدار داده‌اند که لغو سریع محدودیت‌ها می‌تواند به شکل‌گیری موج دوم همه‌گیری منجر شود.

به همین علت هم با وجود ابراز تمایل برخی فرمانداران برای لغو محدودیت‌ها، برخی از شهرداران با صدور فرمان‌های محلی از ادامه برنامه‌های خود برای جلوگیری از شیوع این ویروس خبر داده‌اند.

از میانه ماه مارس گذشته، حدود ۹۰ درصد مردم آمریکا دستور ماندن در خانه دریافت کرده‌اند اما از جمعه گذشته بعضی ایالت‌ها شروع به لغو تدریجی این قرنطینه‎ها کرده‌اند.

  • ایالت‌های جورجیا، اوکلاهاما، آلاسکا و کارولینای جنوبی به برخی از کسب و کارها اجازه بازگشایی داده‌اند
  • جرد پولیس، فرماندار دموکرات کلورادو از امروز، دوشنبه، اجازه بازگشایی برخی خرده فروشی‌ها را داده اما آنها فقط مجازند که خرید مشتریان را در جلوی مغازه تحویل آنها یا در صندوق عقب خودرویشان بگذارند
  • آرایشگاه‌ها و حتی سالن‌های خالکوبی هم از روز جمعه گذشته در برخی ایالات اجازه بازگشایی یافته‌اند
  • در تنسی رستوران‌ها هم از امروز باز شدند. در می‌سی‌سی‌پی هم دستور ماندن در خانه روز دوشنبه تمدید نشد و عملا با منقضی شدن آن، محدودیت‌ها لغو شد
  • فرماندار مونتانا از دیروز، یکشنبه، به کلیساها اجازه داد درهای خود را بازکنند هرچند مراجعه‌کنندگان باید فاصله فیزیکی را رعایت کنند. مونتانا از هفتم مه، حدود دو هفته دیگر، بنا دارد مدارس و رستوران ها را هم بازگشایی کند
  • هشت ایالت که فرمانداران جمهوری‌خواه دارند هم که هرگز دستور ماندن در خانه برای شهروندان خود صادر نکرده بودند و اکنون به سرعت در حال بازگشت به وضعیت پیش از کرونا هستند؛ اوکلاهاما، داکوتای شمالی، آیوا، آرکانزاس، داکوتای جنوبی، یوتا، نبراسکا و وایومینگ.
  • در میشیگان که فرماندارش یک دموکرات است اما شاهد بزرگترین تجمعات ضدقرنطینه بوده، دولت ایالتی همچنین تاکید دارد که برای لغو محدودیت‌ها هنوز خیلی زود است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.