رسانه خبری پیامِ ایرانی

سقوط بهای نفت خام در بازارهای جهانی همچنان ادامه دارد | اقتصاد | DWبهای نفت روز گذشته (دوشنبه ۲۷ آویل) نیز کاهش یافته بود. اکنون بر اساس اخباری که از سوی خبرگزاری آلمان منتشر شده، بهای این فرآورده روز سه‌شنبه ۲۸ آوریل نیز به سیر نزولی خود ادامه داده است.

سقوط بهای نفت خام از اواسط ماه مارس و در پی کاهش شدید تقاضا برای نفت در سطح جهانی آغاز شد. کاهش تقاضای جهانی برای نفت خام به موازات افزایش تولید نفت از سوی عربستان سعودی منجر به سقوط سنگین بهای نفت گشت.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود نوشته است که بهای نفت آمریکا در روز سه‌شنبه ۲۸ آوریل بار دیگر به حدود ۱۱ دلار برای هر بشکه رسیده است. بهای نفت آمریکا هفته گذشته حتی منفی شده بود.

اوضاع بحرانی حاکم بر بازار انرژی

بهای نفت وست تگزاس اینترمدیت کاهشی بیش از یک و نیم دلار ظرف ۲۴ ساعت گذشته داشته است. این در حالی است که انواع دیگر نفت نیز با کاهش قیمت روبه‌رو بوده‌اند.

بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال کاهشی چهار و نیم درصدی داشته و به ۱۹ دلار و ۲۲ سنت رسیده است. میانگین بهای نفت اوپک نیز با کاهشی شش درصدی به ۱۴ دلار و ۳۱ سنت برای هر بشکه تنزل یافته است.

خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود، اوضاع حاکم بر بازارهای جهانی نفت خام را همچنان بسیار بحرانی ارزیابی کرده است.

بر اساس ارزیابی این خبرگزاری، تقاضای جهانی برای نفت خام در سایه شیوع بیماری کرونا با کاهشی جدی روبه‌رو بوده، حال آنکه عرضه نفت خام به بازارهای جهانی همچنان بسیار بیش از تقاضا است.

کارشناسان مسائل مربوط به بازارهای جهانی نفت خام از کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی تقاضا برای نفت خام گزارش داده‌اند. به این ترتیب، میزان تقاضا برای نفت خام در حال حاضر حدود ۷۰ میلیون بشکه در روز است. متوسط تقاضا برای نفت خام در سال ۲۰۱۹ روزانه یکصد میلیون بشکه بوده است.

این در حالی است که کشورهای تولید کننده نفت خام در بهترین حالت حدود ۱۵ میلیون بشکه (۱۵ درصد) از تولید نفت خام خود کاسته‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دولت آمریکا برای مقابله با سقوط بیشتر بهای نفت خام اقدام به خرید نفت خام و ذخیره کردن بیشتر این فرآورده نموده است. اما ظرفیت مخازن نفت آمریکا و دیگر کشورها نیز محدود است و همین امر باعث کاهش بیشتر تقاضا برای نفت خام شده است.

از سوی دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز نیز در واکنش به منفی شدن بهای نفت در بازارهای جهانی از فعالیت در این حوزه در حال حاضر خودداری ورزیده‌اند. همین موضوع نیز کاهش بیشتر بهای نفت در بازارهای انرژی را در پی داشته است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.