رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا و بحران نفت؛ قیمت باز هم کاهش یافت


oilحق نشر عکس
Reuters

نگرانی‌ از لبریز شدن ظرفیت مخازن و این پیش‌بینی که افزایش تقاضای نفت در بازارهای جهانی روندی کند خواهد داشت باعث سقوط بیشتر قیمت نفت شد.

با اینکه بعضی از کشورها با کاهش محدودیت‌ و تعطیلی‌ها در صدد بازگشایی کسب و کار و بازگرداندان شهروندان به زندگی عادی هستند، اطمینانی به سرعت گرفتن رشد تقاضا به چشم نمی‌خورد و این باعث افت بیشتر قیمت شده است.

در معاملات امروز (سه‌شنبه ۲۸ آوریل/ ۹ اردیبهشت) قیمت هر بشکه نفت غرب تگزاس آمریکا برای معاملات آتی (ماه ژوئن) تا پیش از ظهر به زیر ده و نیم دلار رسید که در مقایسه با دیروز نزدیک به دو و نیم دلار (۱۸ درصد) کاهش داشت.

قیمت معاملات آتی هر بشکه نفت برنت هم تا پیش از ظهر امروز به زیر ۱۹ دلار رسید که کمتر از یک دلار کاهش داشت.

بهای نفت برنت نیز دیروز نزدیک به هفت درصد افت کرد؛ مهلت خرید و فروش این نفت برای ماه ژوئن دو روز دیگر (۳۰ آوریل) منقضی می‌شود.

قیمت نفت غرب تگزاس آمریکا

قراردادهای آتی ماه ژوئن

بیشتر از یک هفته پیش اتفاقی تاریخی در بازار نفت رقم خورد؛ قیمت نفت غرب تگزاس آمریکا (که معمولا معیار تعیین قیمت نفت آمریکا است)، برای قراردادهای ماه آینده یعنی مه منفی شد. به عبارتی ساده تر چون خریدارانی مثل شرکت‌های هوایی و پالایشگاه‌ها نفت نمی‌خرند، فروشندگان اگر بخواهند نفت خود را بفروشند و از بازار خارج شوند باید پولی به خریدار بپردازند تا از خود نفت و هزینه انبارداری آن نجات پیدا کنند.

بازار نفت این روزها دوران سختی را سپری می‌کند؛ کاهش تقاضا و افت قیمت باعث شده حتی توافق روسیه و عربستان برای نزدیک به ۱۰ میلیون بشکه کاهش تولید در روز از ماه مه، تاثیر قابل توجهی بر قیمت نداشته باشد.

با فراگیری کرونا در جهان، بسیاری از شرکت‌های نفتی تولید را متوقف کرده یا کاهش داده‌اند؛ فقط در بریتانیا بیم آن می‌رود که حدود ۳۰ هزار شغل مرتبط با نفت و گاز در دریای شمال از دست برود.

حق نشر عکس
Reuters

شرکت بی‌پی از کاهش چشمگیر سود در سه ماهه اول سال جاری میلادی خبر داده است؛ درآمد خالص این شرکت در سه ماهه اول سال پبش حدود ۲/۴ میلیارد دلار اعلام شده بود اما در سه ماهه اول امسال به ۸۰۰ میلیون دلار رسیده؛ کاهشی معادل ۶۶ درصد.

همه‌گیری کرونا فعالیت بسیاری از واحدهای صنعتی را نیز محدود یا متوقف کرده، بسته شدن مرزها و توقف سفرهای هوایی هم بر تقاضای نفت تاثیرگذار بوده است.

در همین حال آمار گمرک چین نشان می‌دهد که واردات نفت چین در ماه مارس با نزدیک به ۱۰ میلیون بشکه در روز در مقایسه با همین ماه در سال گذشته مجموعا ۴/۵ درصد افزایش داشته است. واردات چین از روسیه در این مدت بیش از ۳۱ درصد رشد داشته اما واردات نفت از عربستان سعودی کاهش یافته است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.