رسانه خبری پیامِ ایرانی

عفو بین‌الملل: استفاده از سلاح جنگی علیه معترضان خوزستانی را متوقف کنید<![CDATA[19 ساعت،10 دقیقه

استان‌وایر – سازمان عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای با اشاره به کشته‌شدن هشت شهروند از جمله یک نوجوان در اعتراضات شهرهای خوزستان از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا استفاده از سلاح و زور علیه معترضان را متوقف کنند.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه که روز جمعه، ۱ مرداد ۱۴۰۰، منتشر کرده، با اشاره به کشتن معترضان توسط نیروهای امنیتی و نظامی در خوزستان، خواستار آزادی فوری بازداشت‌شدگان و محافظت از زندانیان در مقابل شکنجه شد.

در بخشی از این بیانیه «دیانا الطحاوی»، معاون مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین‌الملل، استفاده از مهمات جنگی علیه معترضان غیرمسلح را تهدیدی جدی علیه جان شهروندان دانست و این اقدام جمهوری اسلامی را نقض شدید تعهدات حکومت در حفاظت از جان انسان‌ها توصیف کرد.

در این بیانیه تیراندازی، استفاده از گاز اشک‌آور و بازداشت معترضان، «غیرقانونی» عنوان شده و آمده است: «مقامات ایران سابقه ترسناکی در استفاده غیرقانونی از زور دارند».

همچنین گفته شده وقایع این روزها در خوزستان یادآوری دردناکی از فجایع آبان ۹۸ است که طی آن صدها معترض کشته شدند و تاکنون هیچ مقامی درباره آن‌ها پاسخگو نبوده است.

عفو بین‌الملل در این بیانیه خواستار پایان دادن به اختلال و قطعی کامل اینترنت در خوزستان شد و از مقامات ایران خواسته تا اطمینان بدهند که آسیب‌دیدگان بدون ترس از بازداشت خودسرانه می‌توانند از خدمات درمانی در بیمارستان‌ها استفاده کنند.

هشت روز از آغاز اعتراضات مردم خوزستان به بی‌آبی می‌گذرد. در اغلب شهرهای این استان، شبکه اینترنت و تلفن همراه با اختلال، قطعی و کندی روبه‌رو است.

طی شب‌های اخیر، اعتراضات به استان‌های دیگر نیز کشیده شده‌اند. در برخی شهرها، به معترضان شلیک کرده‌اند و کشته شدن دست‌کم شش شهروند توسط منابع محلی تایید شده است.

مقامات جمهوری اسلامی در اظهانظرهای مختلف طی این روزها اعتراضات را «اغتشاش» خوانده و به عوامل خارج از کشور مرتبط دانستند.

در آخرین مورد «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی، از معترضان خواست مراقب «توطئه‌های دشمن» باشند.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.