رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایران: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مجاز نیست درخواست بازدید کند | ایران | DWسفیر و نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آمریکا و اسرائیل را متهم کرد که قصد دارند با تحت فشار گذاشتن این آژانس، روابط و همکاری‌های ایران با این سازمان را بر هم بزنند.

کاظم غریب آبادی، با انتشار یک یادداشت که رسانه‌های ایران روز پنج‌شنبه ۱۵ اسفند (پنجم مارس) آن را منتشر کرده‌اند، مدعی شده است که آمریکا و اسرائیل تلاش می‌کنند تا “روابط و همکاری‌های فعال و سازنده میان آژانس و ایران را با اعمال فشار به آژانس برای خروج از وظایف اساسنامه‌ای خود، با اخلال مواجه کنند”.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌در گزارش جدید خود که سه‌شنبه ۱۳ اسفند (سوم مارس) منتشر شد، اعلام کرد که ایران اجازه دسترسی به دو سایت هسته‌ای را به بازرسان این آژانس نداده و همچنین سئوالات قبلی در مورد فعالیت‌های خود را بدون پاسخ گذاشته است.

به گزارش رویترز، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ‌از کاهش حداکثری تعهدات ایران نسبت به مفاد برجام ابراز نگرانی کرده و از ‌ایران خواست هرچه سریع‌تر همکاری مجدد خود را با این نهاد آغاز کند و اجازه ورود به مراکز یاد شده را به بازرسان آن بدهد.

ایران در ماه ژانویه  امسال رسما اعلام کرد که دیگر به محدودیت‌ها و الزام‌های پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای در ارتباط با میزان غنی‌سازی اورانیوم و سطح ذخایر آن پایبند نخواهد بود

به گزارش ایرنا، غریب آبادی، سفیر و نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش با اشاره به اینکه دلایل آژانس برای دسترسی به مراکز باید مشخص شود، گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در درخواست خود برای توضیح و دسترسی به دو مکان در ایران، “هیچگونه استدلال حقوقی معتبر و موثقی” ارائه نکرده است.

“نسخه‌های کپی بدون اعتبار”

او در همین حال درخواست‌های کتبی آژانس ‌را نسخه‌های “کپی” بدون اعتبار دانست که بر اساس یک ادعا از سوی اسرائیل و “بواسطه به اصطلاح یک عملیات مخفی به دست آمده‌اند”.

غریب آبادی همچنین مبنای مستندات و درخواست‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌را کاغذهایی با “اطلاعات جعلی سرویس‌های اطلاعاتی” دانست که به گفته او، با اساسنامه آژانس، موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی همخوانی ندارد و به همین دلیل، آژانس مجاز نیست از ایران درخواست بازدید کند و جمهوری اسلامی ‌ایران هم تعهدی در قبال این درخواست‌ها نخواهد داشت.

رویترز در گزارشی به نقل از آقای گروسی نوشت که ایران در حال حاضر ۱۰۲۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌سازی شده دارد که در مقایسه با ذخایر این کشور در نوامبر سال گذشته میلادی تقریبا سه برابر شده است.

بسیاری از کشورها همواره ایران را متهم به پنهانکاری در مورد فعالیت‌های اتمی‌ خود کرده‌اند. عربستان و اسرائیل در صدر فهرست کشورهایی‌ هستند که از گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ حمایت کرده و مخفی‌کاری‌های ایران را نگران‌کننده می‌دانند.

بازرسان آژانس در ماه فوریه سال گذشته از انبار تورقوزآباد بازدید کردند. وجود این مرکز نیز به آژانس گزارش داده نشده بود. فعالیت هسته‌ای ایران در انبار تورقوزآباد، سال گذشته از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل رسانه‌ای شده بود. جمهوری اسلامی ‌مدعی است در این محل، یک مرکز قالی‌شویی وجود داشته است.

“بدعت خطرناک”

در بخش دیگری از یادداشت غریب‌آبادی که روزنامه دنیای اقتصاد آن را “پاسخ تند ایران به نامه آژانس” خوانده، آمده است: «ایران در حال جلوگیری از ایجاد یک بدعت غیراصولی و خطرناک در آژانس بین‌المللی اتمی‌ است.»

او  همچنین با اشاره به تمایل ایران برای “ادامه تعامل و همکاری با آژانس در تطابق کامل با تعهداتش”، گفت که ‌ایران آماده وارد شدن به “گفتگوی سیاسی با آژانس” و میزبانی از ماسیمو آپارو، معاون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌است.

ایران اوایل ماه نوامبر ۲۰۱۹ یکی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به طور موقت بازداشت کرد. ایران مدعی شده بود آثاری از ماده منفجره نیترات در آزمایش فرد دستگیرشده پیدا کرده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.